reklama

Wykład z cyklu "Sztuka od stóp do głów"

reklama
Wykład z cyklu
Służewski Dom Kultury
ul. Bacha 15, Warszawa
Kiedy: 2024-03-12
Czas trwania: 18:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Cykl wykładów Moniki Przypkowskiej, podczas którego śledzimy motywy ludzkiego ciała w sztuce światowej.
Są emblematem wieku, starzeją się bowiem szybciej niż ich posiadacze. Zadbane potwierdzają w kontaktach społecznych nie tylko sukces materialny, ale i przynależność klasową swojego właściciela. Historia zębów - także tych uwiecznionych w sztuce - od pojedynczego kła Baby Jagi po nieskazitelny uśmiech gwiazd Hollywoodu to opowieść o ludzkich emocjach, zmieniających się standardach naszej atrakcyjności, ale także opresji, zjawiskach dehumanizacji i wykluczenia.

Opis cyklu:
większość europejskich religii i filozofii starało się za wszelką cenę oderwać myśl człowieka od jego ciała. Przekonanie, że jest ono inspiracją i narzędziem grzechu skazywało w kolejnych epokach różne jego części na swoisty ostracyzm czy też drastyczne praktyki modowe. Ukrywane i cenzurowane było jednak mimo wszystko najbardziej niepodważalnym dowodem ludzkiego istnienia. Zbliżający się technologiczny przełom, gdy – jak wieszczą futurolodzy – jaźń po śmierci ciała przenosić się będzie w sferę cyfrowego bytu, niech będzie zachętą, by na chwilę przed spełnieniem tej wizji przyjrzeć się z czułością ludzkim stopom, sercom czy twarzom. Ubrane w znaczenia i narracje są bohaterami sztuki dawnej i współczesnej i wiele nam o nas samych mówią.

Prowadzenie:
Monika Przypkowska – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1996 roku współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie prowadząc lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży z zakresu historii sztuki, kultury i mody, wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Pracuje w dziale Edukacji
w Zamku, współpracuje także z innymi instytucjami zajmującymi się edukacją artystyczną: Muzeum Narodowym w Warszawie, Dziecięcą i Młodzieżową Akademią Artystyczną, Mazowieckim Uniwersytetem III Wieku, Ursynowskim Uniwersytetem III Wieku, Studiem Sztuki, Zespołem Szkół Poligraficznych. Od początku 2022 roku współpracuje z „Radiem z Qlturą” gdzie nadawana jest jej autorska audycja „Sztukomodnie”. Wcześniej zawodowo związana była także z modą jako redaktorka, stylistka i producentka sesji zdjęciowych w takich pismach jak „Avanti”, „Jestem”, „Claudia”, „Moda Top”.

offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
online: transmisja na profilu SDK na Facebooku / wiek: 15+

Spacer ornitologiczny po Parku Dolinka Służewska, łączący obserwacje ptaków i pogadankę edukacyjną o ptakach wodnych zimujących w Warszawie.
Jakie ptaki wodne spędzają zimę na warszawskich stawach, jeziorach, potokach i rzekach? Wiemy to dość dokładnie, ponieważ od wielu lat - zawsze w połowie stycznia, są one liczone w ramach Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych. Ten koordynowany przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków projekt jest elementem Państwowego Monitoringu Środowiska. Liczone są m.in. kaczki, łabędzie, chruściele, mewy, czaple i zimorodki. Na spacerze dowiemy się, jakie ptaki zimują w Warszawie, jakie są ich liczebności oraz w jaki sposób są uzależnione od warunków pogodowych. Pójdziemy nad Staw Służewiecki, który – podobnie jak Potok Służewiecki – objęty jest monitoringiem. Zimą na stawie możemy spotkać wiele gatunków ptaków, jak np. krzyżówki, łyski, wodniki, nurogęsi, łabędzie nieme, kormorany, rożeńce czy zimorodki. Liczymy na ciekawe obserwacje. Do zobaczenia w Dolince!

Prowadzenie: Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.

Park Dolinka Służewska / zbiórka przy amfiteatrze SDK / wstęp wolny



reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

15°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM