reklama

Spotkanie podróżnicze

reklama
Spotkanie podróżnicze
Dom Kultury Kadr
ul. Rzymowskiego 32, Warszawa
Kiedy: 2024-05-07
Czas trwania: 18:00 - 20:00
Koszt wstępu: bilety

SPOTKANIE GLOBTROTERÓW
sala: Broadway
wstęp: 7 zł, kup bilet online lub w recepcji DK Kadr
Patagonia i Ziemia Ognista – wędrując przez Argentynę i Chile
Prelegent: Marek Łasisz
Wyruszmy razem na południe świata i poznajmy piękne krajobrazy Patagonii i Archipelagu Ziemi Ognistej. Choć nasz samolot ląduje w gorącym Buenos Aires, to po krótkim zwiedzaniu miasta lecimy dalej na południe. Już w Patagonii, w miasteczku Calafate, wynajmujemy samochód i udajemy się w kierunku unikalnego Parku Narodowego Los Glaciares. Najpierw docieramy do majestatycznego lodowca Perito Moreno. Masa lodu uwięziona w górskiej dolinie stanowi jednocześnie groźny i piękny widok. Park ma jednak więcej do zaoferowania, wyruszamy więc na piesze wędrówki szlakami przez Andy Patagońskie podziwiając piękne lasy i zjawiskowe szczyty Fitz Roy i Cerro Torre. Po drodze spotkamy malownicze stada koni i wolno żyjące guanako.
Zmierzamy dalej na południe, przekraczamy granicę i już w Chile poznajemy piękny Park Narodowy Torres del Paine, a w nim majestatyczne pasma górskie, niezwykłe turkusowe jeziora i potężny wodospad Salto Grande. Z potwornym wiatrem mierzymy się na końcu wędrówki na górę Cerro Dorotea, skąd podziwiamy piękną okolicę.
Promem przekraczamy słynną Cieśninę Magellana, nazwaną na cześć pierwszego europejskiego odkrywcy tych ziem. Tym samym wkraczamy na Archipelag Ziemi Ognistej. Ponownie przekraczamy granicę i docieramy do argentyńskiego miasteczka Ushuaia, które jest uznawane za wysunięte najbardziej na południe miasto Ziemi. Stąd wyruszamy, aby dojść na piechotę malowniczą trasą do lodowca Martial, gdzie kontrastują ze sobą intensywnie zielone lasy i górujące nad nimi ośnieżone szczyty. Przyrodę podziwiać będziemy także idąc szlakami przez Park Narodowy Tierra del Fuego.
Następnie wyruszymy na rejs statkiem poprzez Kanał Beagle, gdzie będziemy obserwować lwy morskie, kormorany i albatrosy. Mniejszą łodzią udamy się na poszukiwanie pingwinów Magellana, których sporą kolonię odnajdziemy na jednej z mniejszych wysepek Archipelagu Ziemi Ognistej.
Prelekcja będzie ilustrowana autorskimi fotografiami i filmami, wykonanymi podczas samodzielnie zorganizowanej wyprawy w styczniu 2024 roku.
Marek Łasisz — podróżnik, pisarz, kulturoznawca. Ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru. Specjalizuje się w tematyce amerykanistycznej. Przewędrował szesnaście krajów Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej podczas samodzielnie zorganizowanych wypraw. Dzieli się opowieściami, wiedzą, autorskimi fotografiami i filmami podczas prelekcji, warsztatów i spotkań autorskich.
Jest autorem książki „Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata” oraz powieści przygodowych stanowiących trylogię „Dom wilka”. We współpracy z instytucjami kultury i ośrodkami edukacyjnymi zrealizował ponad 500 prelekcji, warsztatów i projektów edukacyjnych.




reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

15°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM