reklama

Spotkanie z cyklu "Przyrodniczy wtorek z ekspertem"

reklama
Spotkanie z cyklu
Służewski Dom Kultury
ul. Bacha 15, Warszawa
Kiedy: 2024-05-14
Czas trwania: 19:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Świat nasion jest niezwykle fascynujący, a odkrywanie jego tajemnic to prawdziwa przygoda.

Henry David Thoreau w książce The Dispersion of Seeds powiedział: „Pokładam wielką wiarę w nasionach. Powiedzcie, że macie tam nasiono, a będę oczekiwał cudów”. Na razie modele dynamiki zmian roślinności milczą o naturalnym potencjale roślin do rozmnażania w nowych warunkach klimatycznych. I w sumie nic w tym dziwnego, bo brakuje także badań naukowych w tym zakresie. Nadal większość naszych lasów pochodzi z sadzenia. Czy jesteśmy zatem przygotowani na problemy z rozmnażaniem się drzew za pomocą nasion na tej coraz bardziej rozgrzewającej się planecie? Czy zdajemy sobie sprawę, jak subtelną strukturę naruszamy naszym nieroztropnym postępowaniem? Rośliny milczą. Roślinom brak wdzięku antylopy, uroku pandy czy inteligencji delfina. Być może ktoś upomni się o drzewo, może o jakiś krzew, ale kto będzie zabiegał o śmiałka pogiętego albo kurzyślada polnego? A co dopiero powiedzieć o nasionach? A to właśnie one najmocniej odczują zachodzące zmiany klimatu. Choć nie wszystkie i nie w ten sam sposób. W toku ewolucji rośliny wyposażyły swoje potomstwo w substancje zapasowe oraz opanowały różne sposoby dyspersji oraz największą zdobycz ewolucyjną – spoczynek.

Ekspert:
Szymon Jastrzębowski – doktor habilitowany nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne, profesor Instytutu Badawczego Leśnictwa. Leśnik, botanik, ekspert od biologii i ekologii nasion, wykładowca akademicki. Przewodnik po Kampinoskim Parku Narodowym i Parku Narodowym „Bory Tucholskie”, jeden z założycieli Kampinoskiego Kolektywu Przewodnickiego „ZaPuszczeni”. Pracuje w Instytucie Badawczym Leśnictwa, gdzie zajmuje się badaniem wpływu zmian klimatu na potencjał rozmnożeniowy roślin drzewiastych. Autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym książki Ziarna, pestki, orzechy, czyli te niesamowite nasiona (2019) oraz Puszcza Kampinoska. Opowieść o wydmach, mokradłach i sosnach (2023).

Prowadzenie:
Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.

offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
online: transmisja na profilu SDK na Facebooku



reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

15°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM