reklama

Spotkanie klubu dyskusyjnego "Placem po mapie"

reklama
Spotkanie klubu dyskusyjnego
Służewski Dom Kultury
ul. Bacha 15, Warszawa
Kiedy: 2024-04-03
Czas trwania: 19:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Spotkanie z dokumentem Piotra Zarębskiego o francuskiej Bretanii i osadach – wsiach zamieszkałych przez Polaków i ich tradycjach: o wsiąknięciach w kulturę francuską.

„Polska Bretania” to film dokumentalny w reżyserii Piotra Zarębskiego, dotyczący śladów Polski w Bretanii (najdalej wysunięty region na północy Francji) na przestrzeni wieków. Jest to opowieść nie tylko historyczna, bo dotyka czasów współczesnych, ale także próba postrzegania Polaków i Polski przez Francuzów. Całość ilustrowana fantastycznymi widokami Bretanii.
Dla zachęty należy dodać, że prócz powstańców polskich czy arystokracji do Bretanii przybywali także polscy nobliści z Sienkiewiczem i Marią Skłodowską-Curie na czele, a także polscy malarze zaprzyjaźnieni np. z Gauguinem. Oczywiście byli też emigranci zarobkowi – górnicy czy uchodźcy polityczni. Film został zrealizowany za prywatnie pieniądze przy niewielkim wkładzie ze strony francuskiej.

„Polska Bretania”, reż. Piotr Zarębski, Polska, 2013, 90’
Prowadzenie: Waldemar Czechowski – operator, reżyser dokumentalista, realizator filmów z kręgu antropologii kultury i etnografii oraz kina podróży, animator kultury i współorganizator festiwali filmowych, a także warsztatów z filmu, fotografii i nowych mediów.

sala widowiskowa / wstęp wolny  reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

15°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama