reklama

Scena tańca improwizowanego

reklama
Scena tańca improwizowanego
Centrum Łowicka
ul. Łowicka 21, Warszawa
Kiedy: 2024-04-06
Czas trwania: 18:00
Koszt wstępu: bezpłatne

wstęp wolny
Wystąpią:
Karolina Kraczkowska tancerka, performerka, choreografka
Iza Chlewinska tancerka, choreografka,
Patryk Zakrocki muzyk-improwizator, kompozytor
Michał Górczyński muzyk, improwizator i kompozytor
Aleksandra Bożek-Muszyńska (1982) Improwizatorka, performerka, choreografka
Ilona Trybuła - tancerka, choreografka, improwizatorka, prekursorka i propagatorka improwizacji w Polsce

[SIC!] SAUTE
„Wydarzenie ma formę cyklicznych wieczorów, w których uczestniczyć będą różne osoby związane z polską sceną improwizowaną. Jest to emanacja międzynarodowego festiwalu improwizacji tańca, który od swojej pierwszej edycji w 2007r przedstawiał i wprowadzał mało znane wówczas w Polsce metody tworzenia, prezentacji i edukacji przez improwizację. Teraz sytuacja się zmieniła i śmiało możemy powiedzieć, że ta dziedzina sztuki istnieje i się rozwija. Potrzebujemy więc stałych i regularnych prezentacji! I jest nią właśnie Scena Tańca Improwizowanego [sic!] w odsłonie “saute”.
"A co, jeśli to co masz, jest właśnie tym czego potrzebujesz?" pyta Deborah Hay.
“Saute” to proces odkryty, dość surowy i bez dodatków. Sens i forma saute.
Mamy ciało, mamy myśl, wyobraźnię, podłogę. Mamy cały świat zewnętrzny i wewnętrzny, konteksty i powody, żeby tworzyć. I korzystamy z zasobów “królowej” twórczości - improwizacji, która dużo wymaga i jeszcze więcej oferuje. To proces, który nigdy się nie kończy, możliwości twórcze ma niewyczerpane i z zasady to 100% życia w życiu. To wiele metod i technik precyzyjnego tworzenia, gdzie proces jest równoznaczny z działaniem finalnym.”
Karolina Kraczkowska
“Improwizacja jest dla mnie materializowaniem potencjalności, wyłaniającej się z nieświadomego; niewiedzą, która nie paraliżuje; stanem hiper uważności uwalniającej instynkt “
Tancerka, performerka, choreografka, absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu Dance in Performance w Laban Center w Londynie. Obecnie związana z warszawskim środowiskiem eksperymentujących choreografów, reżyserów i dramaturgów. Stypendystka programu Danceweb w 2016 roku, którego mentorem był Tino Sehgal i Louise Hojer.
Iza Chlewińska
"Improwizacja jest dla mnie treningiem uważnosci, przestrzenią obserwacji ciała i miejscem doświadczania relacji".
Iza Chlewinska
tancerka i choreografka, twórczyni metod pracy z ciałem, autorka instalacji performatywnych, współzałożycielka marki Intibag, terapeutka w nurcie terapii czaszkowo-krzyzowej w ujęciu biodynamicznym.
Wykładowczyni wydziału Somatyki w tańcu i terapii w Akademii Muzycznej im. Bacewicz w Łodzi oraz Studiów Podyplomowych Pedagogika Teatru w Instytucie Kultury Polskiej w Warszawie.
Zrealizowała blisko 50 spektakli teatralnych i realizacji filmowych.
Obecnie rozwija Metodę pracy z ciałem Intibag w oparciu pracę układu nerwowego oraz Teorię Poliwagalną. Jest w trakcie certyfikacji w Polivagal Institute dr. Stephena Porgesa w USA.
Patryk Zakrocki
“W improwizacji lubi to, że sam znika.”
Artysta zainteresowany muzyką, filmem i rysunkiem. Niezależny, warszawski muzyk -improwizator i kompozytor. Specjalizuje się w natychmiastowej kompozycji. Gra na gitarze, altówce, mbirze i analogowych syntezatorach. Gra solo oraz prowadzi zespoły Polski Piach i Leggerezza oraz współtworzy duet SzaZa, Zajmuje się też dyrygowaniem orkiestrami improwizatorów, muzyką do tańca współczesnego, niemego kina, filmu i teatru. Wielokrotnie koncertował w Japonii, USA., występował w Iranie, Izraelu, Urugwaju, Chinach, Islandii, Norwegii i wielu krajach europejskich.
Michał Górczyński
“Improwizacja jest układaniem dźwięków w czasie. Przeżywanie muzyki buduje z pojedynczych wybrzmień formę, która to w reakcji na przestrzeń, na innego muzyka, tancerza, aktora zmienia się w rozedrgany emocjonalnie organizm doświadczany przez widza.”
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w klasie klarnetu. Kompozytor, pedagog, solista i kameralista. Współzałożyciel Kwartludium - zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Autor koncepcji „muzyka do języków” polegającej na tworzeniu muzyki do języków świata (język jidysz, japoński, indonezyjski, irański, angielski). Jako solista współpracował z Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Szczecińską, Orkiestrą Muzyki Nowej, Aukso – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, Kwartetem Śląskim. Specjalizuje się w grze na klarnecie kontrabasowym realizując repertuar muzyki współczesnej, klasycznej, etnicznej i improwizowanej. Jest członkiem zespołów Kwartludium, Bastarda, Polonka, William's Things.
Aleksandra Bożek-Muszyńska (1982) | www.olabomu.com | www.holobiont.pl
„W improwizacji pozwalam sobie na potok myśli, bazgraninę ruchów, łapanie fali i porzucanie jej ( i to w dowolnym momencie - czasem kiedy jest w najwyższym punkcie, a czasem kiedy dopiero nabiera tempa). Nie musi być linearnie, może być w różnych kierunkach.”
Improwizatorka, performerka, choreografka, instruktorka tańca współczesnego, trenerka biznesu i filolożka. Jej prace były prezentowane m. in. w Berlinie, Budapeszcie, Filadelfii, Nowym Jorku, Warszawie i Wiedniu. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015-2017 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie oraz beneficjentka programu Global Practice Sharing w Movement Research w Nowym Jorku. Absolwentka kursu Choreografii Eksperymentalnej II organizowanego przez warszawskie Centrum w Ruchu. W 2022 r. ukończyła kurs BODY-MIND CENTERING® organizowany przez Somatische Akademie w Berlinie. Wraz z Hanną Bylką-Kanecką założyła kolektyw Holobiont, którego celem są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe.
Ilona Trybuła
„Wejście w improwizację jest fascynujące, nie zawsze proste. Nie chodzi tylko o to, żeby improwizować, ale o to, co dzięki niej można zrobić, stworzyć. Lubię jak za nią stoi temat i kiedy się materializuje, wtedy można się z nim spotkać na unikalnym poziomie doświadczenia. Jeden ruch otwiera świat i powoduje lawinę zdarzeń. Precyzyjnie i przejrzyście i tak jak ma być.”
Tancerka , choreografka, improwizatorka, prekursorka i propagatorka improwizacji w Polsce. Kuratorka, wykładowca akademicki, stypendystka MKiDN, stworzyła i wytańczyła mnóstwo spektakli improwizowanych - to jest jej język i metoda.
Absolwentka gdańskiej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej w Warszawie. Pracowała na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym , w Szkole Aktorskiej Machulskich, Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu AST Kraków, obecnie w Zakładzie Tańca Akademii Muzycznej W Katowicach. Improwizacja jest osią działań, na polu badań, edukacji, twórczości, prezentacji, animacji, upowszechniania. Autorka ok 30 spektakli improwizowanych, współpracuje regularnie z muzykami polskiej sceny improwizowanej . Twórca projektów Studio Ciało i Laboratorium Improwizacji, w ramach których organizowane były regularne warsztaty i laboratoria improwizacji, prowadzone przez nauczycieli polskich i zagranicznych Twórca i dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca [SIC!], twórca Kolektywu Melba (improwizujących tancerzy i muzyków). Kurator rocznego projektu w CSW Zamek Ujazdowski Sic! four seasons. Trzykrotna stypendystka MKiDN, odznaczona medalem KEN.
Jej ostatni projekt to Scena Tańca Improwizowanego [sic!] saute.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

15°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama