reklama

Newsy

Rynek nieruchomości na Mokotowie

reklama
Rynek nieruchomości na Mokotowie
2023-10-02

Mokotów to duża i zróżnicowana architektonicznie część Warszawy, która sąsiaduje ze Śródmieściem. Mieszkania tu są bardzo popularne właśnie dzięki atrakcyjnej lokalizacji dzielnicy na planie miasta. Dojazd do centrum jest szybki i wygodny. Dla osób, które pracują w sercu stolicy lub lubią odwiedzać tę części miasta jest to spory atut. Mokotów jest przy tym dobrze skomunikowany z niemal każdą dzielnicą i bez trudu dojedzie się stąd nawet do najodleglejszych zakątków Warszawy. Wygoda i komfort mieszkania jakie zapewnia ta okolica przekładają się na ceny mieszkań. Czy osoby ze skromniejszym budżetem mają szansę tu mieszkać? Poznajmy rynek nieruchomości stołecznego Mokotowa

Architektoniczne serce Warszawy

Przez Mokotów biegnie linia metra oraz liczne trasy tramwajowe i autobusowe. Żyje się tu wygodnie i spokojnie mimo bliskiego sąsiedztwa z centrum. Dzielnica od zawsze kojarzy się z piękną, historyczną architekturą willową. To tu znajdziemy willę Romualda Gotta z 1936 roku czy Dom Welecki. Na uwagę zasługują również Dom Wedla, Królikarnia i Pałac Szustra. Wille i kamienice starego Mokotowa zanurzone są w zieleni dobrze utrzymanych parków. Słynne pola mokotowskie przyciągają codziennie setki spacerowiczów i biegaczy. Dzięki tym atutom Mokotów jest idealny dla osób, które w stolicy szukają kontaktu z naturą i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Panuje opinia, że z Mokotowa wszędzie jest blisko. Spacerkiem można stąd dotrzeć zarówno do ścisłego centrum, jak i Łazienek Królewskich. Dobrze zorganizowana infrastruktura rekreacyjna pozwala wytyczyć trasy tak, by większość marszu przebywać wśród zieleni. Wygoda i dystans od ważnych punktów miasta to jednak nie wszystko. Mokotów prężnie się rozwija, oferując inwestorom lokale w nowoczesnej zabudowie. W dzielnicy powstaje sporo obiektów handlowo - usługowych i biur. Dzięki temu okolica staje się coraz bardziej samowystarczalna. Dzięki nowym inwestycjom można dziś wybierać z szerokiej puli mieszkań na mokotowskim rynku pierwotnym. Znajdziemy wśród nich zarówno standardowe lokale mieszkalne, jak i ekskluzywne apartamenty, które mogą sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów.

Perspektywy rozwoju i dogodna lokalizacja ściągają na Mokotów nowych mieszkańców. Niezaprzeczalnym atutem dzielnicy jest też bogata infrastruktura edukacyjna. W tej części miasta znajdziemy nie tylko żłobki czy przedszkola, ale i wiele wydziałów szkół wyższych. Nic więc dziwnego, że lokali na Mokotowie równie chętnie szukają rodziny z dziećmi, jak i studenci.

Ile kosztuje lokum na Mokotowie?

Rynek wtórny
Atrakcyjna dzielnica zapewniająca ciszę i spokój w sąsiedztwie centrum nie może być niestety tania. W sierpniu 2023 ceny mieszkań na Mokotowie przekroczyły 18 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Oznacza to, że w tym okresie były wyższe od średnich stawek w Warszawie o ponad 2 tysiące złotych. Lokum w tej okolicy kosztuje średnio milion złotych. Na rynku wtórnym stawki za metr kwadratowy kształtują się na poziomie 17 412 złotych, czyli o ponad 9% więcej niż stołeczna średnia. W sierpniu bieżącego roku ceny mieszkań z drugiej ręki skoczyły z miesiąca na miesiąc o ponad 500 złotych za metr kwadratowy.

Rynek pierwotny
Na rynku pierwotnym jest jeszcze drożej. Metr kwadratowy nowego lokalu na Mokotowie kosztował w sierpniu niemal 20 000 złotych. Stawka ta jest wyższa o 4 575 złotych od średniej warszawskiej. W świetle tych danych nie dziwi fakt, że Mokotów w sierpniu 2023 zajmował piąte miejsce w rankingu najdroższych dzielnic stolicy. Drożej było tylko na Ochocie, Żoliborzu, Woli i oczywiście w Śródmieściu. Stawki na Mokotowie były niższe od tych w centrum o niemal 3 000 złotych. Oznacza to różnicę na poziomie 14,2%. Nieruchomości w omawianej dzielnicy były w sierpniu droższe o 8 180 złotych od najtańszej części miasta, czyli Wawra.

Czy warto kupić nieruchomość na Mokotowie?

Mimo wysokich stawek zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, Mokotów wciąż się rozwija. W obrębie dzielnicy pojawiają się nowe inwestycje mieszkaniowe i komercyjne. Przez to zmienia się obraz starego Mokotowa jako dzielnicy willowo-kamienicznej. Dziś coraz częściej pojawiają się tu biurowce, a w ich sąsiedztwie nowoczesna zabudowa wielorodzinna, w której mieszkania szybko się sprzedają.

 

artykuł sponsorowany
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

15°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama