reklama

Newsy

Startuje pierwsza edycja Crossu Fortecznego!

reklama
Startuje pierwsza edycja Crossu Fortecznego!
2022-09-09

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników biegów przygodowych i survivalowych! W dniu 17 września (sobota) na terenie Muzeum Techniki Wojskowej w Warszawie odbędzie się premierowa edycja Crossu Fortecznego Pamięci Janusza Kusocińskiego. Uczestnicy zmagań w klimacie militarnym pokonają dystans ok. 5 kilometrów.

Organizatorzy Przeszkodowego Biegu Hutnika oferują udział w kolejnej imprezie przeszkodowo-przygodowej, która wyróżnia się nietypową scenerią i miejscem. Teren Muzeum Techniki Wojskowej w Warszawie znany jest z szerokiej ekspozycji sprzętu ciężkiego Wojska Polskiego i armii obcych. Podczas Crossu Fortecznego znajdujące się tam czołgi, samoloty czy wozy bojowych staną się przeszkodami, które uczestnicy będą musieli pokonać.

Śmiałkowie będą startować na własną odpowiedzialność. Nie będzie łatwo, a zmierzenie się z ciężkim sprzętem będzie wymagać skoczności, czujności czy gibkości – wylicza Sławek Jagnyziak, dyrektor sportowy Crossu Fortecznego.

Nie zabraknie też naturalnych przeszkód wynikających z ukształtowania terenu. Na trasie pojawią się między innymi: ostre zakręty, barierki, zasieki, górki oraz wyzwania wymagające kontaktu z zimną wodą. Cały bieg zostanie utrzymane w militarnym klimacie, co odpowiada specyfice tego miejsca. Rywalizacja toczona będzie w kilkudziesięcioosobowych grupach, startujących co kilkanaście minut. Prowadzona będzie klasyfikacja indywidualna oraz militarna.

Termin rozgrywania biegu nie jest przypadkowy. 17 września 1939 roku rozpoczęła się sowiecka inwazja na Polskę podczas II wojny światowej.

- Organizacja biegu w 83. rocznicę tego wydarzenia to doskonała okazja do oddania hołdu dzielnym, polskim obrońcom, którzy oddali swoje życie za ojczyznę – dodaje Sławek Jagnyziak.

Cross poświęcony jest pamięci Janusza Kusocińskiego. Okazuje się bowiem, że wybitny polski lekkoatleta, mistrz olimpijski z Los Angeles (1932 r.) w biegu na 10 km, bronił stolicy przed wojskami sowieckimi na terenie Fortu IX Twierdzy Warszawa, zostając ciężko ranny. Upamiętnia to znajdujący się na terenie muzeum obelisk.

Poza biegiem planowany jest piknik historyczny dla mieszkańców Warszawy. Wstęp na niego będzie bezpłatny.

Współorganizatorami Crossu Fortecznego Pamięci Janusza Kusocińskiego są: Muzeum Techniki Wojskowej w Warszawie oraz Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Zapisy do biegu prowadzone są elektronicznie:
https://zapisyonline.pl/wydarzenie/368,cross-forteczny-pamieci-janusza-kusocinskiego

Kontakt do organizatora: Przemysław Popek, tel. 534 171 799

Udział w zawodach jest płatny (obowiązuje opłata startowa). Piknik historyczny towarzyszący rywalizacji biegowej jest bezpłatny.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

23°C
4.12km/h
1002hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama