reklama
reklama

Newsy

Bezpłatne programy profilaktyczne? Wykonasz je w CM Woronicza

reklama
Bezpłatne programy profilaktyczne? Wykonasz je w CM Woronicza
2022-09-01

„Zdrowie mamy tylko jedno” - stare ale i prawdziwe stwierdzenie, które dotyczy każdego człowieka. Tym bardziej istotne jest, by – idąc kolejnym tropem - „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Jak to zrobić? Skorzystać z oferowanych na rynku bezpłatnych badań profilaktycznych, które umożliwią monitorowanie stanu zdrowia pacjenta i stanowią pierwsze rozpoznanie, w procesie dalszej, pogłębionej profilaktyki. Takie badania pacjenci mogą zrealizować w Centrum Medycznym Woronicza.

W ostatnim czasie w ofertach ośrodków medycznych pojawiły się liczne oferty, które umożliwiają pacjentom skorzystanie z bezpłatnych programów profilaktycznych. Warunkiem realizacji programu jest podpisana przez daną placówkę umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wśród mokotowskich placówek medycznych realizacji programów podjęło się Centrum Medyczne Woronicza, zlokalizowane w odległości 100 metrów od stacji metra Wierzbno.

Placówka na ul. Jana Pawła Woronicza 15 oferuje w swojej ofercie możliwość skorzystania z Profilaktyki 40 PLUS, Chorób Układu Krążenia oraz profilaktyki chorób odkleszczowych. Co wchodzi w zakres programu? Kto może z niego skorzystać? Jakie warunki trzeba spełnić? Oto przydatny przewodnik!

Profilaktyka 40 PLUS

Jak sama nazwa wskazuje, z programu mogą skorzystać wszyscy pacjenci, którzy ukończyli 40 rok życia. Celem programu jest objęcie pacjentów po „czterdziestce” diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, zwłaszcza, że wiele chorób nie daje oznak w początkowym stadium. Badania są jednorazowe, a ich realizacja jest możliwa w tych placówkach, które zgłosiły chęć jego realizacji. Badania w CM Woronicza mogą wykonać wszyscy pacjenci od 40. roku życia, którzy do tej pory nie skorzystali z programu, w tym również te osoby, które nie są zadeklarowanymi pacjentami placówki. By skorzystać z pakietu badań – pacjenci muszą jedynie skontaktować się z przychodnią na Woronicza, wypełnić tam krótką ankietę, na podstawie której zostanie wygenerowane skierowanie oraz umówić się na wizytę w punkcie pobrań.

W skład pakietu, w zależności od udzielonych odpowiedzi wchodzą następujące badania:
• badania antropomertryczne (pomiar wzrostu, masy ciała, BMI, ciśnienia, tętna, obwodu w pasie, miarowości rytmu serca)
• PSA
• kreatynina
• kwas moczowy
• morfologia krwi obwodowej
• płytki krwi
• stężenie cholesterolu całkowitego
• stężenie pomiaru glukozy
• badanie ogólne moczu
• profil lipidowy
• ALAT, ASPAT, GGTP
• krew utajona w kale

Po wygenerowaniu skierowania, pracownicy CM Woronicza informują pacjenta o badaniach wchodzących w skład pakietu profilaktyki 40 PLUS oraz umawiają pacjenta na dogodny dla niego termin pobrania. Na badania pacjent powinien stawić się na czczo, zabierając ze sobą (jeśli takie badanie wchodzi w skład jego pakietu) – próbkę moczu lub kału. Wyniki badań powinny być dostępne następnego dnia roboczego po pobraniu, a pacjent może je odebrać w siedzibie placówki, internetowo na podstawie wydanego kodu lub na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Z bezpłatnych badań w ramach Profilaktyki 40 PLUS można skorzystać tylko do końca roku.

Profilaktyka CHUK (Choroby Układu Krążenia)

Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce i na świecie. Wpływ na rozwój schorzenia mają m.in.: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres oraz brak aktywności fizycznej. Zaniedbanie w zakresie zdrowego trybu życia może prowadzić np. do dyslipidemii, otyłości, cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego krwi. Profilaktyka CHUK ma na celu szerzenie wiedzy na temat chorób układu krążenia, zdrowego stylu życia oraz zmniejszenie zachorowalności i umieralności o 20%, a także wczesne wykrywanie osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka.

Z profilaktyki mogą skorzystać pacjenci zdeklarowani w CM Woronicza, w przedziale wieku 35-65 lat, u których do tej pory nie rozpoznano chorób krążenia i które nie korzystały w ciągu ostatnich 5 lat z badań w ramach CHUK. By skorzystać z programu, pacjent powinien zgłosić chęć udziału w projekcie swojemu lekarzowi rodzinnemu lub pielęgniarzowi, którzy zbiorą wywiad i skierują na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne). Następnie rejestracja CM Woronicza zapisze pacjenta na wizytę w punkcie pobrań w dogodnym dla niego terminie, w którym pacjent stawia się na badania na czczo.

Pakiet CHUK obejmuje:
• pomiar ciśnienia tętniczego krwi
• cholesterol całkowity
• cholesterol HDL
• cholesterol LDL
• trójglicerydy
• glukoza na czczo

Wyniki badań będą dostępne następnego dnia roboczego, a pacjent może je odebrać w przychodni, lub sprawdzić internetowo. Będą one też widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta. Na podstawie wyników lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia:
• ponownego badania za 5 lat
• edukacji zdrowotnej i ponownego badania za 5 lat
• pozostawienia pacjenta pod kontrolą lekarza POZ poza programem
• skierowania na dalsze leczenie do specjalisty.

Profilaktyka chorób odkleszczowych

Kleszcze mogą przenosić groźne dla ludzi patogeny, które mogą wywoływać groźną dla człowieka boreliozę. Choroba może rozwijać się w ukryciu, a jej pierwsze objawy pojawią się w ciągu 1-6 tygodni po ugryzieniu. U około połowy chorych na boreliozę na skórze pojawią się niebolesny, wędrujący, pierścieniowaty rumień (czerwony lub czerwonawy, owalny lub okrągły, powiększający się i zanikający), któremu mogą towarzyszyć objawy grypopodobne, senność, a nawet zaburzenia równowagi. Borelioza jest niebezpieczną chorobą, która wymaga leczenia, gdyż w jej następstwie może dojść do groźnych powikłań. Antybiotykoterapia trwa średnio 28 dni.

Innym schorzeniem wywołanym po ugryzieniu przez kleszcza może być odkleszczowe zapalenie mózgu. Objawy to gorączka, zaburzenia równowagi oraz świadomości. W tym przypadku najlepszą ochroną jest szczepienie, które jednak nie jest obowiązkowe, ale zalecane szczególnie osobom wykonującym pracę lub posiadającym hobby związane z przebywaniem w terenie, gdzie bytują kleszcze.

Osoby biorące udział w programie, muszą spełniać następujące kryteria:
• być w wieku aktywności zawodowej (od 15. roku życia)
• być narażonym na kontakt z kleszczami (zamieszkiwać w pobliżu terenów zielonych, podmokłych lub bywać w takich miejscach np. ze względu na charakter pracy, hobby).

W ramach programu pacjent może liczyć na:
• wizytę u lekarza POZ, który zbierze wywiad i poprosi pacjenta o wypełnienie ankiety
• otrzymanie kompleksowej dawki wiedzy na temat chorób odkleszczowych
• w uzasadnionej sytuacji – badania w kierunku boreliozy
• w uzasadnionej sytuacji – badania testem immunoenzymatycznym (ELISA lub CLIA), czyli innym badaniem z krwi
• jeśli wyniki badania nie będą jednoznaczne, dalsze badanie testem Western-blot (znowu z krwi).

Pacjenci spełniający kryteria udziału w programie mogą zgłosić chęć udziału w rejestracji CM Woronicza, gdzie zostaną poproszeni o wypełnienie ankiety oraz umówieni na wizytę z lekarzem.

Centrum Medyczne Woronicza serdecznie zapraszam do udziału w programach profilaktycznych (realizacja programów w dwóch placówkach wchodzących w skład CM Woronicza sp. z o.o. zlokalizowanych przy ul. Jana Pawła Woronicza 15 na Mokotowie i ul. Jana Cybisa 4 na Ursynowie) oraz zachęca do kontaktu z przychodnią pod numerem telefonu: 22 643 59 11 lub za pomocą czatu.

Dodatkowo pacjenci, którzy ukończyli 55. rok życia mogą również skorzystać z bezpłatnego badania słuchu. Zainteresowane osoby muszą wypełnić dostępne w przychodni ankiety, na podstawie których firma realizująca badania skontaktuje się z pacjentem i umówi dogodny dla niego termin oraz miejsce badania.

CM Woronicza prowadzi również w obu placówkach szczepienia przeciwko COVID-19. Pacjenci zainteresowani skorzystaniem ze szczepień – proszeni są o kontakt osobisty lub telefoniczny w celu umówienia terminu.

W ofercie placówki znajdują się wizyty u specjalistów zarówno w ramach NFZ, jak i komercyjnie. Centrum Medyczne oferuje usługi z zakresu:
• dermatologii (NFZ i komercyjnie)
• diabetologii (NFZ i komercyjnie)
• okulistyki – w tym specjalistyczne badanie OCT oka (optyczna koherentna tomografia dna oka), oferowane przez niewiele placówek w kraju (NFZ i komercyjnie)
• rentgenologii (badania USG)
• endokrynologia (komercyjnie)
• ortopedia (komercyjne)

Bezpłatne badania profilaktyczne przysługują wielu pacjentom, choć niewielu wie o możliwości skorzystania z nich. Centrum Medyczne Woronicza zaprasza do skorzystania z dostępnych programów i stałego monitorowania stanu zdrowia. Gdyż idąc za słowami Jana Kochanowskiego „Ślachetne zdrowie nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

0°C
3.09km/h
1002hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama