reklama

Newsy

Jak uniknąć grzybicy i kurzajek w miejscach publicznych

reklama
Jak uniknąć grzybicy i kurzajek w miejscach publicznych
2022-08-29

Poznaj sposoby od naszych podologów

Baseny, siłownie, kluby fitness, ale także sklepowe przymierzalnie oraz hotelowe łazienki – w tych miejscach powinniśmy szczególnie uważać na swoje stopy. Odpowiednio o nie dbając, możemy uniknąć pojawienia się niechcianych gości, takich jak brodawek – potocznie zwanych kurzajkami – oraz grzybicy stóp i paznokci.

1. Unikaj korzystania z basenu, jeśli masz na stopach rany

Przyczyną powstania otwartej rany na stopie może być pęknięty pęcherzyk, naruszony odcisk bądź przerwanie skóry przez wrastający paznokieć. W tych miejscach skóra nie zapewnia organizmowi ochrony przed grzybami i wirusami, co znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się grzybicy czy brodawek. Nawet najmniejsza ranka może być za to odpowiedzialna, dlatego zanim się zupełnie nie wygoi, lepiej unikać miejskich pływalni.

2. Pamiętaj o klapkach

Klapki to absolutny niezbędnik podczas wizyty na basenie czy też kąpieli pod prysznicem po intensywnym treningu na siłowni. Po powrocie do domu należy je dokładnie umyć i odstawić w suche miejsce do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj o nich także wtedy, gdy nocujesz poza domem, np. w hotelu.

3. Dokładnie umyj i osusz stopy

Niezależnie od miejsca w którym zażywasz kąpieli, stopy po wyjściu z wody muszą być starannie osuszone ze szczególną uwagą na przestrzenie międzypalcowe. Nigdy nie zakładaj skarpet na wilgotną skórę.

4. Dbaj o swój ręcznik

Ręcznik, na którym siedzisz w saunie lub którego używasz podczas ćwiczeń na siłowni, nie może być tym samym, którym wycierasz się po wzięciu prysznica. Aby uniknąć zarażenia się chorobami skóry czy paznokci, ważne jest także regularne pranie ręczników w wysokich temperaturach.

5. Wybieraj skarpetki z naturalnych materiałów

Gdy intensywnie ćwiczysz poci się całe ciało, także stopy. Wilgotna skóra stwarza grzybom i bakteriom idealne warunki do kolonizacji. Aby ograniczyć potliwość stóp, wybieraj skarpetki z naturalnych, oddychających materiałów, np. bawełny lub bambusa.

6. Zawsze zabieraj ze sobą swoje mydło

Ogólnodostępne dozowniki na basenie czy w klubie fitness są bardzo przydatne, ale niestety stanowią siedlisko grzybów i bakterii. Lepiej więc do torby treningowej włożyć własny żel pod prysznic oraz szampon.
Jeśli mimo przestrzegania powyższych rad, zauważasz u siebie niepokojące zmiany na stopach lub paznokciach stóp, zgłoś się na konsultację podologiczną. Specjalista rozwiąże Twój problem znacznie szybciej i bezpieczniej, niż gdybyś miał zwalczać go samodzielnie. Umów się na wizytęreklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

23°C
4.12km/h
1002hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama