reklama

Newsy

Sprawdź czy Twój facet nie ma tego problemu! 3 najczęstsze dolegliwości stóp u mężczyzn

reklama
Sprawdź czy Twój facet nie ma tego problemu! 3 najczęstsze dolegliwości stóp u mężczyzn
2022-07-14

Mężczyźni zgłaszają się do podologa rzadziej niż kobiety, co nie znaczy, że nie mają problemów ze stopami. Najczęściej lekceważą pierwsze objawy dolegliwości, a z wizytą zwlekają do momentu, kiedy sytuacja staje się krytyczna. Jakie są najczęstsze problemy stóp u mężczyzn?

1. Wrastające paznokcie

Co to jest?

Wrastające paznokcie to bolesny i trudny do pozbycia się problem, który najczęściej jest efektem nieostrożnego wycinania skórek lub źle dobranego obuwia. Mężczyźni lekceważą pierwszy ból i nie rezygnują ze swoich przyzwyczajeń, jednak wrastający paznokieć to problem, którego nie pozbędziemy się bez wizyty u podologa.

Metody leczenia

W gabinecie specjalista oczyści paznokieć, a także zastosuje ortonyksyjną klamrę, która sprawi, że paznokieć będzie rósł prosto. Znajdzie też źródło problemu i doradzi co zrobić, żeby wrastający paznokieć nie powrócił. „Podczas obcinania paznokci nie powinno się zaokrąglać brzegów. Należy obcinać je w linii prostej, a brzegi spiłować za pomocą pilniczka. Warto co jakiś czas wykonać pedicure podologiczny – pomoże to utrzymać prawidłowy kształt paznokcia i ułatwi domową pielęgnację" – radzi Sylwia Śląskiewicz podolog z kliniki FootMedica.

2. Grzybica

Co to jest?

Brak higieny i skarpety ze sztucznych materiałów to sprzymierzeńcy grzybicy. Zamiast gruczołów łojowych, stopy posiadają gruczoły potowe, dlatego nietrudno przegrzać nasze stopy, a to sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Wilgotna skóra jest podatna na macerację naskórka, a to zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego.

Metody leczenia

Kiedy zauważymy pierwsze objawy grzybicy, takie jak swędzenie czy zmiany skórne, warto zwrócić się do dermatologa lub podologa, który zleci wykonanie badania mykologicznego. Badanie pomoże zdiagnozować przyczynę choroby. Oprócz tego podolog wyczyści paznokcie pacjenta za pomocą specjalistycznych narzędzi. Może również zaproponować zabiegi laserem LUNULA, który bezboleśnie i nieinwazyjnie wyleczy paznokcie z grzybicy. „Jest to zimny laser, który przenika przez płytkę paznokcia, działając bakteriobójczo i grzybobójczo. Laser pobudza procesy immunologiczne w organizmie, co dodatkowo wzmacnia paznokcie. Zabieg na jedną dłoń lub stopę trwa 12 minut, należy powtórzyć go ok. 4 razy” – informuje podolog Sylwia Śląskiewicz.

3. Kurzajki

Co to jest?

Kurzajki, czyli małe czerwone brodawki pojawiające się na stopach (a także na dłoniach), powstają w wyniku zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Kurzajki mogą sprawiać ból podczas chodzenia. Trudno się ich pozbyć, a domowe sposoby mogą tylko zaszkodzić. „Kurzajki, które próbujemy wyeliminować domowymi sposobami, prawie zawsze wracają, ponieważ usuwamy tylko brodawkę, a nie jej korzenie. Uszkodzone, nie do końca usunięte kurzajki mogą się rozprzestrzeniać i są jeszcze trudniejsze do wyleczenia” – przypomina Sylwia Śląskiewicz z kliniki FootMedica.

Metody leczenia

Kiedy zauważymy kurzajki na stopach, warto natychmiast zgłosić się do dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne lub do podologa, który zaproponuje odpowiedni zabieg. Najskuteczniejszą metodą w walce z brodawkami jest zabieg łyżeczkowania lub krioterapia – wymrażanie ciekłym azotem. Pomocny może się okazać także laser, który usunie kurzajki, jednak może pozostawić niewielką bliznę. Ważne jest przy tym wzmocnienie odporności. Należy pamiętać, że nie ma jednej skutecznej metody, która pomoże zawsze. Do każdego pacjenta należy podchodzić indywidualnie. Zabiegi najczęściej warto powtórzyć kilka razy – to da nam pewność, że oprócz widocznych zmian, zostały usunięte także korzenie brodawek. Warto pozbyć się kurzajek, które mimo niewinnego wyglądu, mogą stać się uciążliwe.

Mężczyźni, którzy raz zgłoszą się do podologa, najczęściej zaczynają dbać o stopy regularnie. Warto odwiedzać gabinet specjalisty nie tylko w krytycznych sytuacjach, ale także w celu skontrolowania stanu zdrowia naszych stóp, które potrzebują uwagi – chociaż nie zawsze nas o tym informują.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

23°C
4.12km/h
1002hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama