reklama
reklama

Newsy

BEZMATEK w Big Book Cafe. Anna Próchniak interpretuje tekst Miry Marcinów

reklama
BEZMATEK w Big Book Cafe. Anna Próchniak interpretuje tekst Miry Marcinów
2021-12-08

MIŁOŚĆ JAKIEJ MAŁO
Anna Próchniak reżyseruje i gra sceny z „Bezmatka" – głośnej książki Miry Marcinów o relacji córki i matki, przemijaniu i żałobie. Ostatnia w tym sezonie PRÓBA CZYTANA w centrum literackim Big Book Cafe już w najbliższy poniedziałek. Zobacz jak powstaje teatr na żywo!

Anna Próchniak powraca na scenę Big Book Cafe w podwójnej roli – aktorki i reżyserki. W poniedziałek 13 grudnia o godz. 19.00 przedstawi sceny z „Bezmatka" Miry Marcinów. – Będzie to próba zderzenia tego znakomitego tekstu z publicznością. Być może odkryjemy w nim nowe znaczenia i pokłady emocji. – wyznaje aktorka.

„Bezmatek" to jeden z najgłośniejszych debiutów literackich ostatnich lat. Książka, wydana przez wydawnictwo Czarne, przyniosła autorce Paszport „Polityki" i nominację do Nagrody Literackiej „Nike". To proza minimalistyczna, bezkompromisowa i piękna. Mira Marcinów żegna się z matką – postacią, z którą łączy ją wielka i toksyczna miłość. Jest tu fascynacja i konkurencja na śmierć i życie, jest konieczność żegnania się z wyobrażeniami, rozliczenie z pamięcią. Utrata matki u progu własnej dorosłości i macierzyństwa – to cios czy wyzwolenie? Jest tu śmierć, która nie daje ulgi i żałoba, która chwilami przypomina karnawałowe szaleństwo. Są pojedyncze, wybrzmiewające na pustych stronach zdania, proza balansująca na granicy autoreportażu i poezji.

„Bezmatek" jest wciąż żywym fenomenem. W swojej interpretacji Anna Próchniak będzie przymierzać się do zdań z tekstu Marcinów, próbować ich brzmień, nasycenia różnymi tonami i emocjami. Spektakl odbędzie się w cyklu PRÓBA CZYTANA, w którym aktorzy pod okiem reżysera improwizują z tekstem, na żywo tworzą teatr. – Debiutowałam na scenie, w Teatrze Powszechnym w Warszawie, w monodramie. Dobrze czuję się w takiej formie kontaktu z widzem: jeden na jeden. – mówi Anna Próchniak. – „Bezmatek" to jednak coś nowego, bo wzięłam na siebie wiele ról, od opracowania tekstu i reżyserii po granie i sterowanie muzyką.

Aktorka nie pierwszy raz podejmuje temat trudnej miłości córki i matki. W ubiegłym roku w Big Book Cafe zagrała w spektaklu wg scenariusza Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham". – Aktor nieczęsto może pracować nad tym, co go żywo interesuje. To także powód, że tak lubię formę monodramu, i że zajęłam się reżyserią. – wyznaje Próchniak. – Po tekst Miry Marcinów sięgnęłam, jak tylko zrobiło się o nim głośno. Jest nie tylko świetnie napisany, ale też uniwersalny. W tej książce odnalazłam wiele swoich przemyśleń i emocji związanych z relacją z matką. A ta chyba dla każdej kobiety jest niezwykle istotna. – podkreśla.

Na spektakl PRÓBA CZYTANA: BEZMATEK wstęp jest wolny. Zapraszamy na ul. Dąbrowskiego 81 w maseczkach, dbamy o dystans i bezpieczeństwo sanitarne, liczba miejsc ograniczona. Można także obejrzeć transmisję na żywo na Facebooku Big Book Cafe.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-1°C
9.77km/h
999hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama