reklama
reklama

Newsy

Jedyna taka mozaika na Mokotowie

reklama
Jedyna taka mozaika na Mokotowie
2021-11-02

Wyjątkowa mozaika przedstawiająca akwarelę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Poeta" już zdobi mur naprzeciwko wejścia do bramy przy ul. Hołówki 3.
Mozaika powstała z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz 100. rocznicy urodzin poety Pokolenia Kolumbów.


Mozaika to jest swego rodzaju ewenement, do tej pory upamiętnienia, które pojawiały się w mieście to pomniki, tablice, popiersia, czasem też murale. Tutaj po raz pierwszy mamy do czynienia z mozaiką, do tego jeszcze bardzo dobrą artystycznie. Cieszy, że jest to coś nowego, innego, a jednocześnie coś, co tej przestrzeni miejskiej nie szpeci, a jest jej dekoracją” – powiedział na odsłonięciu Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków.

Mozaika wykonana została przez Rafała Rychtera, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzywem jest smalta szklana, którą artysta przywiózł z Włoch. "Są tylko 3 huty na świecie, które produkują ten materiał i jest on opatentowany od lat a jego receptura tajna. Materiał, z którego powstała mozaika jest bardzo szlachetny i trwały (szkło ma dokładnie ten sam kolor z każdej strony i nigdy się nie zmieni, nawet jak zostanie odłamany)" - dodał profesor.

Mozaikę wspólnie z burmistrzem Rafałem Miastowskim i zastępcami Krzysztofem Skolimowskim, Markiem Rojszykiem i Anną Lasocką odsłonili radni miasta oraz radne dzielnicy.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-5°C
3.09km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama