reklama
reklama

Newsy

Osiedlowa Krowa. (Służew)ieckie Historie.

reklama
Osiedlowa Krowa. (Służew)ieckie Historie.
2021-09-16

Służew i Służewiec – dwa sąsiedztwa, kiedyś wsie o podobnej nazwie i niejednoznacznej granicy. Na starych zdjęciach z tych obszarów, nierzadko pojawiają się krowy pasące się tuż przy budujących się jeszcze kompleksach blokowisk. Często pojawiają się także w dyskusjach mieszkańców i mieszkanek na lokalnych grupach internetowych jako dawne i niedawne wspomnienia. Dlatego też, głównym narzędziem współtworzenia z mieszkańcami opowieści, swoistym medium, będzie mobilna instalacja, dumnie nazwana - Osiedlową Krową.

Służew jeszcze nie dawno stanowił oazę twórczą znanych artystów, Zdzisława Beksińskiego czy Zbigniewa Jerzynę natomiast Służewiec zwany niegdyś Służewcem Przemysłowym, dziś potocznie nazywany jest „Mordorem”. Co łączy obydwa areały ? Co pamiętają mieszkańcy i mieszkanki (służew)ieckich rewirów?

Dwie instytucje – Służewski Dom Kultury (Służew) i Dom Kultury KADR (Służewiec) – postanowiły przywoływać ducha wsi, gospodarstw i wszelkie historie dwóch areałów i zaprosić Was do podróży, w której razem zanurzą się z Wami we wspomnieniach przywołując osobiste historie, dawny krajobraz, w tym sławetne krowy!

Działania będą wielotorowe. Zależało nam, aby działać w terenie, na lokalnych podwórkach, między blokami, wychodzić poza mury swoich siedzib, tym bardziej w czasie trwającej pandemii. Zaczynamy od spacerów i wywiadów, po drodze gromadzimy archiwa, odwiedzamy sąsiadów, a także włączamy wszystkich do działań artystycznych na temat okolic. Wszystko to, aby poznać bliżej mieszkańców, poznać z nimi lokalną historie jednocześnie dowiedzieć się jak im się tu mieszka. Przeprowadzone wywiady staną się częścią ogólnodostępnej platformy Archiwum Historii Mówionej współtworzonej przez Dom Spotkań z Historią oraz Ośrodkiem KARTA - opowiada Dominika Dzieniszewska, animatorka Służewskiego Domu Kultury

SPACERY
➽Sławetna wyprawa wzdłuż Smródki
4 września | godz. 12:00
https://www.facebook.com/events/555708502451159
➽Szlakiem Fabryk. Służewiec Przemysłowy.
18 września | godz. 12:00
https://www.facebook.com/events/525638805437608
➽Szlakiem Roślin Służewa. Etnobotanika.
19 września | godz. 12:00
https://www.facebook.com/events/789266745074564
➽Od wsi Służewo po Osiedle "Służew Nad Dolinką".
21 września | godz. 18:00
https://www.facebook.com/events/915078572425973
➽Warszawska enklawa. Kulisy Toru Służewiec dawniej i dziś
2 października | godz. 12:00
https://www.facebook.com/events/4895882860441587

 

Autor: Siemaszko Zbyszko; Źródło: http://www.audiovis.nac.gov.pl/; Skrzyżowanie al. Lotników z ul. Wołoską; Zdjęcie wykonano pomiędzy 1954 a 1965. Tak, to tu powstanie najpierw zakład Unitra CEMI (1970-1994) a później dzisiejsza Galeria Mokotów (2000).

MOBILNA INSTALACJA

CZYLI SPOTKAJ OSIEDLOWĄ KROWĘ

Obiekt mobilnej Krowy będzie funkcjonował w przestrzeni publicznej przez cały okres projektu. Jednego dnia będziecie mogli doczepić do niej „łaty-wspomnienia”, zaś innego dnia Osiedlowa Krowa będzie pełniła funkcje obiektu wystawienniczego zebranych archiwów bądź będzie nośnikiem historii mówione, kolażu audio powstałego na bazie przeprowadzonych wywiadów.

Osiedlowa krowa krążyć będzie między blokami i biurowcami, włączając w działania muralowe z Igorem Rudzińskim, służewskim artystą działający pod pseudonimem Niebieski Robi Kreski. Będzie także towarzyszką spaceru z Łukaszem Ostoją-Kasprzyckim, autorem najbardziej znanego profilu o Warszawie PoWarszawsku czy uczestniczką zajęć filmu animowanego z Piotrem Chmielewskim i Agatą Długołęcką, kierowanych do dzieci jak i dorosłych. Projekt zakończy się spektaklem narracyjnym powstałym na podstawie wywiadów, opowieści, wspomnień mieszkańców i mieszkanek Służewa i Służewca. Spotkanie będzie okazją do zobaczenia fotografii oraz filmów animowanych powstałych na warsztatach, inspirowanych przeszłością tych okolic.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-4°C
4.12km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama