reklama
reklama

Newsy

CEL NR 15 - ŻYCIE NA LĄDZIE

reklama
CEL NR 15 - ŻYCIE NA LĄDZIE
2021-05-17

Każdego dnia, coraz więcej gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem, w tej chwili jest ich ponad 31 000. Jest to aż 27% gatunków, o których wspomniano na Czerwonej Liście IUCN. Co więcej, coraz więcej obszarów leśnych jest wycinanych, na rzecz rozwoju i ekspansji rolnictw oraz kultury rolnej. Statystyki pokazują, że w latach 2015-2020, ponad 10 milinów hektarów lasów było niszczonych (każdego roku!). Z tych powodów, United Nations chce zregenerować i odtworzyć zanieczyszczone i zdegradowane obszary jak i gleby, które są na przykład zagrożone powodziami, suszami lub pustynnieniem. Cel 15 zakłada także zwiększyć ochronę środowiska naturalnego, szczególnie ekosystemów górskich, aby utrzymać różnorodność biologiczną.

Lasy w Polsce stanowią około 6% tych występujących w Unii Europejskiej oraz 0,23% wszystkich powierzchni leśnych na świecie. W sektorze leśnym zatrudnionych jest ponad 375 tys. osób, co przekłada się na około 2% PKB. Jeśli chodzi o rolnictwo, coraz częściej wprowadza się zmiany w tym sektorze, w celu zapewnienia ochrony bioróżnorodności. Aby kontynuować te pozytywne przemiany, potrzebna jest duża ilość inwestycji, w tym prywatnych. Dzięki nim, możliwe będzie wcielanie w życie zielonych technologii, a także zwiększona ochronę środowiska naturalnego w Polsce. W przyszłości pozwolą one na wzrost gospodarczy w tym sektorze, co jest niezmiernie istotne w XXI wieku.

Jednym przykładem inicjatyw, które przybliżają nas do spełnienia celu 15 jest “Woda dla rolnictwa”, który zakłada wsparcie gospodarstw rodzinnych w okresie nadmiarów lub niedoborów wody, a także doskonalenie tego sektora gospodarki. Kolejnym programem wprowadzającym ekologiczną infrastrukturę na terenach wiejskich jest GreenGo! Jego celem jest także szerzenie świadomości zrównoważonego rozwoju w miejscach mniej rozbudowanych. GreenGo! jest wprowadzany w województwach mazowieckim i lubelskim. Następnym przykładem inicjatywy jest KarpatyŁączą, czyli program wsparcia tradycyjnego pasterstwa górskiego. Co więcej, zapewnia on ochronę środowiska naturalnego, a szczególnie nieleśnych, karpackich siedlisk o charakterze półnaturalnym. Plan działania KarpatyŁączą został opracowany 22 maja 2003 roku w Kijowie.

Pandemia Covid-19 w dużym stopniu przyczyniła się do zwiększonego zdegradowania gleb, ponieważ więcej osób spędzało czas w domu, produkując tym samym odpady. Zatem zanieczyszczona gleba dotyka ponad 3.2 biliona osób i potęguje prawdopodobieństwo wyginięcia niektórych gatunków zwierząt, a także intensyfikuje efekty zmian klimatycznych.

Poniżej linki do innych projektów przybliżających nas do spełnienia celu 15:
https://sdgs.un.org/topics/biodiversity-and-ecosystems
https://sdgs.un.org/topics/mountains

Joanna Krydareklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

18°C
3.09km/h
1009hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama