reklama
reklama

Newsy

CEL NR 14 - ŻYCIE POD WODĄ

reklama
CEL NR 14 - ŻYCIE POD WODĄ
2021-05-10

Każdego roku, w morzach i oceanach, zwiększający się poziom zakwaszenia wód, zagraża morskim środowiskom i ekosystemom, które się tam znajdują. Przewiduje się, że do 2100 roku, ten problem wzrośnie aż o 100-150% i będzie powodować szkody połowie całego życia podwodnego. Na szczęście na przestrzeni ostatnich kilku lat, obszary wodne chronione przez różne organizacje lub rządy, zwiększyły się. Aby kontynuować te pozytywne zmiany, United Nations, przewiduje, że do 2025 roku, będziemy zapobiegać powstawaniu zanieczyszczeń w morzach i oceanach. Ten punkt dotyczy przede wszystkim tych, wytworzonych przez ludzi na lądzie, na przykład śmieci lub odpadów żywnościowych. Co więcej, poprzez wykorzystanie najnowszych technologii oraz pracy naukowców i specjalistów, United Nations chce możliwie najbardziej zmniejszyć szkodliwe skutki zakwaszenia w oceanach.

W Polsce, na bałtyckich plażach, ponad 56% odpadów znajdujących się tam jest wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak stare sieci rybackie lub plastikowe opakowania, na przykład po jedzeniu i napojach. Według WWF, wszystkie te odpady mogą wynosić razem aż 810 ton! Głównym celem, ale i zarazem wyzwaniem, jeśli chodzi o polskie wody, jest zrównoważone rybołówstwo, a także promocja odpowiedzialnej produkcji oraz konsumpcji. Statystyki pokazują, że w Bałtyku 1/4 poławianych stad jest nadmiernie eksploatowana, a na świecie te dane wynoszą około 30%.

Jedną z inicjatyw przybliżających Polskę do spełnienia założeń zawartych w celu 14 jest program rozwoju polskich portów morskich, przewidziany na lata 2020-2030. Ma on spowodować lub przyczynić się do poprawy konkurencyjności portów morskich w Polsce. Co więcej, ich znaczenie na skalę światową ma zostać zwiększone. Ponadto, polskie obszary morskie mają być rozplanowane w taki sposób, aby ich wykorzystanie było efektywne, zrównoważone oraz aby nie krzywdziło morskich ekosystemów znajdujących się tam. Ten plan ma zostać przyjęty do tego roku i jest opisany jako pierwszy tego typu program w historii Polski.

W tym przypadku, pandemia Covid-19, po raz kolejny przyczyniła się w sposób pozytywny, jeśli chodzi o życie i zrównoważony rozwój w morzach i oceanach. Mówi się również, że drastycznie zmniejszona aktywność ludzi w tym roku, jest prawdopodobnie niepowtarzalną szansą na regenerację ekosystemów morskich.

Poniżej linki do innych projektów przybliżających nas do spełnienia celu 14:
https://sdgs.un.org/topics/oceans-and-seas
https://sdgs.un.org/topics/small-island-developing-states

Joanna Krydareklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

19°C
4.12km/h
1009hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama