reklama
reklama

Newsy

CEL NR 11 - ZRÓWNOWAŻONE SPOŁECZNOŚCI I MIASTA

reklama
CEL NR 11 - ZRÓWNOWAŻONE SPOŁECZNOŚCI I MIASTA
2021-04-12

W swoim 11 celu United Nations dąży do poprawy jakości życia w miastach pod względem bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju oraz inkluzywności. Przykładem takiego działania jest zmniejszenie ilości osób mieszkających w slumsach. Statystyki pokazują, że w 2018 ta liczba wzrosła do 24% światowej populacji. Komfort mieszkania w miastach także będzie zwiększany, jednak jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Tylko 50% mieszkańców miast ma wygodny dostęp do transportu publicznego (mniej niż 1000 metrów).

Bezpieczeństwo w obszarach zabudowanych jest również ważnym elementem celu 11. Przykładem zjawiska zagrażającego zdrowiu i życiu mieszkańców jest smog, który w 2016 roku spowodował ponad 4.2 miliony przedwczesnych zgonów. Kolejnym ważnym aspektem jest wsparcie krajów słabo rozwiniętych poprzez pomoc techniczną i finansową.

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów, co przekłada się na obniżenie jakości i życia Polaków. Głównymi elementami degradującymi powietrze w naszym kraju jest ogrzewanie, przemysł oraz transport drogowy. Od kilku lat coraz większe kroki są podejmowane w walce ze smogiem, co w perspektywie kilkudziesięciu lat z pewnością poprawi sytuację zanieczyszczenia w Polsce.

Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój w miastach, jest on opisany przez raport Życie w Zdrowej Atmosferze wydany przez Global Compact Poland w 2016 roku. Do najbardziej obiecujących rozwiązań należą: wykorzystanie paliw alternatywnych w transporcie (również publicznym) i budownictwie. Warszawa, Sopot oraz Bielsko-Biała stoją na czele rankingu 66 zrównoważonych miast w Europie pod względem gospodarki, społeczeństwa, środowiska i polityki, stworzonego i opublikowanego przez Fundację im. Roberta Schumana w raporcie Europolis - Zrównoważony Rozwój Miast.

Jednym z projektów przybliżających Polskę do spełnienia celu 11 jest Partnerska Inicjatywa Miast. Projekt ten skupia 34 miasta, które wspólnie starają się podwyższa jakość trzech elementów współpracy: jakość powietrza, rewitalizacja oraz mobilność miejska. Miasta wspólnie rozwiązują problemy na szczeblu lokalnym i wspierają siebie nawzajem.

Następna inicjatywa to Human Smart Cities, czyli projekt inteligentnych miast tworzonych przy współpracy mieszkańców i samorządu terytorialnego. Pomysł ten polega na wdrażaniu nowoczesnych oraz inteligentych rozwiązań w celu uzyskania przestrzeni miejskiej komfortowej do życia. Największym programem na skalę krajową jest “Czyste Powietrze”, który został zainicjowany w 2017 roku i zawiera rady oraz rekomendacje poprawiające jakoś powietrza w Polsce.

Pandemia Covid-19 sprawiła, że mieszkańcy miast coraz chętniej opuszczają gęsto zaludnione obszary i przeprowadzają się na wieś lub mniejszych miejscowości. Głównym powodem tych decyzji jest fakt, że ponad 90% zachorowań na Covid-19 miało miejsce w obszarach miejskich.

Poniżej linki do innych projektów przybliżających nas do spełnienia celu 11:
https://sdgs.un.org/topics/disaster-risk-reduction
https://sustainabledevelopment.un.org/topics/sustainablecities

Joanna Krydareklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

6°C
5.66km/h
1004hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama