reklama
reklama

Newsy

Wiosna! Marcowe wydarzenia i spotkania w Big Book Cafe

reklama
Wiosna! Marcowe wydarzenia i spotkania w Big Book Cafe
2021-03-09

W marcu na scenie centrum innowacji literackich Big Book Cafe zaistnieją niezwykli bohaterowie współczesności i przeszłości. Wśród nich: ksiądz Józef Tischner, Gustaw Holoubek, Maria Peszek i Aleksandra Konieczna. Michał Borczuch zrealizuje teatralny eksperyment o odmienności. Wystartują dwa nowe cykle nieszablonowych prezentacji twórczości literackiej – tej dawnej i tej dzisiejszej.

Teatr, poezja, proza
W piątek 19 marca w wydarzeniu PRÓBA CZYTANA. ODMIEŃCZA REWOLUCJA wezmą udział aktorzy i performerzy Anu Czerwiński i Filip Rutkowski oraz jeden z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia Michał Borczuch. Ich wspólny eksperyment teatralny to poruszająca opowieść o równości, różnorodności i odmienności płciowej inspirowana książką Joanny Krakowskiej „Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi” o historii kontrkulturowej i zarazem popkulturowej nowojorskiej sceny teatralnej.
We wtorek 23 marca w repertuarze Big Book Cafe pojawi się nowy cykl MIĘDZY SŁOWAMI prezentujący niesamowite życie poezji w różnych dziedzinach sztuki. Bohaterką pierwszego spotkania będzie Maria Peszek. Jak tworzyć znaczenia i przekazywać słowami emocje? Czy same słowa mają moc? Co się dzieje, gdy milczymy? Z wybitną aktorką, wokalistką i autorką tekstów o tym, jak pisze, czym jest dla niej słowo oraz jak szukać mocy w języku rozmawiać będzie Anna Król.
W Big Book Cafe w marcu rusza jeszcze jeden nowy cykl: EVERGREEN. Pierwszy wieczór, we wtorek 30 marca, wypełnią fragmenty „Lolity” Vladimira Nabokova, słynnej i do dziś bulwersującej powieści o miłosnej relacji dorosłego mężczyzny i trzynastolatki. Historię uwodziciela i ofiary zinterpretują Marek Kalita i Magdalena Koleśnik, a muzykę zagra akordeonista Fabian Włodarek.

Historie zakulisowe
W centrum dwóch marcowych spotkań znajdą się wielkie osobowości teatru i filmu – historyczna i współczesna. W poniedziałek 22 marca w cyklu UWAGA: PREMIERA! GUSTAW. OPOWIEŚĆ O HOLOUBKU wielkiego aktora i reżysera wspominać będą żona Magdalena Zawadzka i autorka nowej biografii artysty, Zofia Turowska, która zasłynęła znakomitą biografią Agnieszki Osieckiej. O nieznane fakty z życia Gustawa Holoubka, tajniki jego warsztatu twórczego, sposób dobierania ról i źródła niezłomnej postawy etycznej pytać będzie Łukasz Maciejewski.
W czwartek 25 marca odbędzie się spotkanie ANYŻOWE DROPSY. WSZYSTKIE ROLE ALEKSANDRY KONIECZNEJ. W rok po literackim debiucie i początku pandemii Aleksandra Konieczna opowie o tym, jak w tym czasie zmienił się świat filmu i teatru. Co się stało z widzami? Jakiej sztuki dziś potrzebujemy? Rozmowę z aktorką, reżyserką i pisarką na marginesie jej książki „Anyżowe dropsy” i o tym, w której roli czuje się najlepiej, poprowadzi Anna Król.

Wyjątkowe świadectwa
W marcu Big Book Cafe świętuje powrót tekstów ikonicznych, choć jakże innych autorów. W środę 10 marca na spotkaniu UWAGA: PREMIERA! TO CO NAJWAŻNIEJSZE. 21 TEKSTÓW KS. JÓZEFA TISCHNERA NA XXI WIEK o tym, jak teksty wybitnego krakowskiego filozofa pomagają rozumieć otaczającą nas rzeczywistość mówić będzie znawca twórczości ks. Tischnera, poeta i redaktor Wojciech Bonowicz. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Dzień później, 11 marca – spotkanie UWAGA: PREMIERA! AUTOBIOGRAFIA ALICE B. TOKLAS poświęcone głośnej powieści z 1933 r. z okazji jej ponownego wydania w Polsce. Gertrude Stein opisała w niej paryską bohemę z początku XX wieku. Kto ją za tę książkę pokochał, a kto znienawidził? I jak czytać tę literaturę dzisiaj? Opowie Anna Dżabagina, ekspertka literatury queerowej w rozmowie z Karoliną Sulej.

Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godz. 20.00. Można je oglądać w transmisji na żywo na Facebooku oraz w retransmisji w kanale You Tube Big Book Cafe. W dwóch wydarzeniach, MIĘDZY SŁOWAMI oraz EVERGREEN będzie można wziąć udział także na miejscu.

W sobotę 20 marca w godz. 10-18 odbędzie się natomiast DUŻY TARG KSIĘGARNI SPOŁECZNEJ: NON-FICTION. Tym razem na zakupy książek z drugiej ręki zaprasza Paulina Wilk. Setki tytułów w świetnym stanie, za 5 albo 10 PLN to cegiełki – każdy zakup wesprze Fundację „Kultura nie boli" i program wydarzeń w Big Book Cafe.

Big Book Cafe to centrum innowacji literackich przy ul Dąbrowskiego 81 na Starym Mokotowie w Warszawie. Stworzone przez Fundację „Kultura nie boli“, działa od 2017 r. Zostało nagrodzone Wdechą dla Miejsca Roku przez magazyn „Co Jest Grane 24“.

Szczegółowy repertuar marca dostępny jest na http://bigbookcafe.pl/repertuar/reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

7°C
2.06km/h
1019hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama