reklama
reklama

Newsy

CEL NR 6 - CZYSTA WODA I SANITARNOŚĆ

reklama
CEL NR 6 - CZYSTA WODA I SANITARNOŚĆ
2021-03-08

Dostęp do czystej wody i sanitarne warunki w życiu codziennym powinny być podstawą dla każdego człowieka. Jednak w krajach słabiej rozwiniętych często występują problemy z tymi fundamentalnymi zapotrzebowaniami. Aż 40% obiektów opieki zdrowotnej w tych krajach nie ma dostępu do wody i mydła lub płynów do dezynfekcji. Ten niedobór wody może spowodować masowe wysiedlanie ok 700 milionów osób do 2030 roku.

Aby temu zapobiec, United Nations, w swoim 6 celu zrównoważonego rozwoju chce zapewnić higienę oraz dostęp i mądre zarządzanie wodą. Wiele krajów niestety doświadcza licznych trudności w spełnianiu celu 6, na przykład luki finansowe sięgające nawet 60% dla osiągnięcia powyższych założeń.

Polskie zasoby wodne są na 25. miejscu w Europie pod względem ilości wody słodkiej na jednego mieszkańca. Powiększanie przestrzeni przeznaczonej pod uprawę przyczynia się niestety do zmniejszania możliwości naturalnych, które przeciwdziałają suszom i powodziom. Problemem są także niezabezpieczone ujścia wody zdatnej do picia.
Szacuje się, że nawet 50% właścicieli terenów, gdzie występuje taka woda, nie ustanawia dla nich ochrony. Z raportu GUS wynika, że około 11% gospodarstw polskich boryka się z brakiem bieżącej wody, również ciepłej oraz brakiem łazienki w domu.

Jednym z polskich programów przyczyniających się do osiągnięcia celu nr 6 jest “Woda dla rolnictwa”. Skupia się on głównie na wspieraniu gospodarstw rodzinnych i polepszaniu funkcjonowania gospodarki wodnej w rolnictwie, szczególnie z okresach niedoborów, czy nadmiarów wody.

W ramach innego projektu, zwiększa się dostępność mieszkańców obszarów wiejskich do podstawowych usług publicznych, na przykład polepszania jakości gospodarki wodno-ściekowej.

Kolejnym przykładem inicjatyw powiązanych z celem szóstym jest GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment), koordynowany przez Centrum UNEP/GRID w Warszawie. Program ten przewiduje przygotowanie modułu badań hydrologicznych, który umożliwi uczniom szkół biorącym udział w tym przedsięwzięciu, badanie wybranych parametrów jakości wody.

Dzięki kolejnemu projektowi, “Karpaty Łączą”, realizowanemu przez tę samą instytucję, łąki wokół ujęć wody pitnej są czynnie chronione.

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do uwypuklenia problemu braku dostępu do podstawowych warunków sanitarnych, takich jak brak bieżącej wody, który dotyka milionów ludzi. Szacuje się, że ponad 3 miliardy osób na całym świecie nie posiada podstawowych środków do higieny dłoni. Mycie rąk to jedna z ważniejszych metod zapobiegania zarażeniom, a wiele domostw nie może z niej korzystać.

Poniżej linki do innych działań w celu osiągnięcia celu nr 6:
http://globe.gridw.pl
https://sustainabledevelopment.un.org/topics/waterandsanitation

Joanna Krydareklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

6°C
2.57km/h
1019hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama