reklama

Newsy

WEGETARIANIZM I JEGO ODMIANY

reklama
WEGETARIANIZM I JEGO ODMIANY
2020-03-16

Często słyszymy o dietach, na jakie nasi znajomi decydują się przejść, aby być zdrowszym i szczuplejszym. Słowo „dieta” nie zawsze oznacza odchudzanie, lecz po prostu nowy styl życia, polegający na eliminacji niektórych produktów z codziennego menu. Modny ostatnio wegetarianizm ma kilka odmian:


Wegetarianizm to tylko (dla niektórych - aż) wyeliminowanie mięsa zwierzęcego i owoców morza, w tym ryb. Ważne jest także unikanie składników, które są pochodzenia zwierzęcego, ale niekoniecznie tak wyglądają, np. żelatyna albo smalec. Istnieje kilka odmian takiego sposobu odżywiania, na przykład pescowegetarianizm - odrzucenie jedynie mięsa, bez ryb i owoców morza albolaktowegetarianizm, czyli wyłączenie z menu także jajek. Dieta wegetariańska jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, o ile zastępuje się mięso odpowiednimi produktami. Przykładowo, białko roślinne występuje w roślinach strączkowych lub tofu. Łatwiejsze uniknięcie nadwagi, czy otyłości oraz po prostu bycie zdrowszym, to nie jedyne jej zalety. Ryzyko zawału serca, cukrzycy, osteoporozy i wielu innych chorób można zmniejszyć odstawiając lub ograniczając spożycie tylko jednego produktu!


Weganizm, czyli druga najbardziej popularna dieta po wegetarianizmie, oprócz odstawienie mięsa i ryb, polega na rezygnacji ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego –czyli również jaj i nabiału, ale także miodu, co dla niektórych może być zaskoczeniem. Natomiast jeśli dana osoba zdecyduje się na spożywania miodu, określa się ją terminem “beegan”. Weganizm to także styl życia, a nie tylko sposób odżywiania. Będąc na takiej diecie, powinno się zrezygnować z każdej rzeczy (niespożywczej), podczas produkcji której ucierpiało zwierzę: skórzane ubrania albo prawdziwe furta. Co więcej, kosmetyki testowane na zwierzętach także zaliczają się do takich produktów. Wielu wegan, oprócz przestrzegania diety, interesuje się ekologią i akcjami z nią związanymi.


Frutariaznim to odmiana weganizmu, różniąca się od niego tym, że odstawia się również warzywa i owoce których zebranie wymagałoby „zabicia” roślin, na przykład zerwanie sałaty. Osoby przestrzegające tej mocno restrykcyjnej diety stawiają na produkty naturalne: ogórki, pomarańcze, jabłka, czy kabaczki. Oprócz tego starają się pić jak najwięcej płynów, w tym także koktajli i jeść często (co trzy godziny) małe posiłki.
Jest jeszcze wiele innych odmian wegetarianizmu, jednak powyższe są najpopularniejsze. Jeśli chcemy zdecydować się na taką dietę, szczególnie tę bardziej restrykcyjną, należy skonsultować to z lekarzem, ponieważ niektóre z nich są niewskazane dla kobiet w ciąży lub nastolatków. Pamiętajmy też, aby nie odmawiać sobie danych produktów na siłę, bo jedzenie nie powinno być dla nas udręką, a przyjemnością!reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

5°C
4.31km/h
1016hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama