reklama

Newsy

Mindfulness - na czym polega i w czym nam pomoże

reklama
Mindfulness - na czym polega i w czym nam pomoże
2020-02-05

Wszyscy doświadczamy stresu, zmęczenia czy gorszego nastroju. Szczególnie, gdy za oknem szaro i buro, a lista zadań w naszym kalendarzu nie ma końca. Jak sobie z tym radzić? Każdy z nas ma swoje sposoby na polepszenie samopoczucia. Czy słyszeliście o mindfulness?

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się to zjawisko. Czym jest? W czym nam pomaga? Według najbardziej znanej definicji, którą stworzył Jon Kabat-Zinn (założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie w Massachusetts), mindfulness czyli uważność "to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doznajemy w chwili obecnej". Czyli doświadczamy czegoś w danym momencie, jednak nie zastanawiamy się nad tym, odsuwamy emocje, myśli, tak byśmy widzieli i przeżywali tę sytuację bez ładunku emocjonalnego, bez dodatkowych filtrów.

 Istnieje 5 podstawowych zasad uważności:

1. Oddychaj świadomie.
2. Skup uwagę na jednej rzeczy w danej chwili.
3. Wyłącz autopilota – zacznij robić rzeczy trochę inaczej niż zazwyczaj.
4. Zauważaj swoje myśli i emocje.
5. Po prostu bądź tu i teraz.

Proste? Bardzo! Tylko jak to zrobić? Jak się tego nauczyć?

Rozwiązaniem są treningi uważności, dzięki nim można osiągnąć równowagę emocjonalną, nauczyć się sztuki koncentracji i relaksu, oraz tego, jak radzić sobie ze stresem, jak zmniejszyć napięcie nerwowe, wypracować w sobie umiejętność uspokajania się. Trening uważności uczy czerpać energię z życia, cieszyć się z prostych rzeczy, jakie przynosi ze sobą każda chwila. Dzięki nim można się nauczyć prowadzić spokojne życie, w harmonii z innymi ludźmi i światem.

W Warszawie, a także na Mokotowie pojawia się coraz więcej miejsc, które organizują takie spotkania w formie warsztatów, czasem wyjazdów poza miasto. Jeśli w naszych wydarzeniach pojawią się takie informacje, powiemy Wam o tym. Może warto nauczyć się czegoś nowego i cennego tej wiosny?!reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

5°C
4.31km/h
1016hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama