reklama

Newsy

Warszawa najaktywniejszym miastem w Polsce

reklama
Warszawa najaktywniejszym miastem w Polsce
75 proc. mieszkańców stolicy uważa się za aktywnych fizycznie.
2019-06-19

Aktywność fizyczną minimum raz w miesiącu podejmuje już 64 proc. Polaków, a 43 proc. z nich przyznaje, że najważniejszym motywatorem do podejmowania aktywności jest zdrowie. 

Według najnowszego raportu MultiSport Index 2019, w Polsce aktywni fizycznie są przede wszystkim mieszkańcy dużych miast (powyżej 100 tysięcy mieszkańców) – 64 proc. Wśród nich najlepszy wynik uzyskała Warszawa, która znacznie poprawiła ogólny wynik województwa mazowieckiego (65 proc.) – już 3/4 warszawiaków korzysta z ruchu przynajmniej raz w miesiącu.

– Spoglądając na regiony Polski, najwięcej aktywnych obywateli zamieszkuje województwo wielkopolskie i małopolskie – po 69 proc. mieszkańców. Na drugim biegunie, najmniej aktywnych, znajdują się województwa: zachodniopomorskie (45 proc.), dolnośląskie (52 proc.), oraz opolskie (54 proc.) – mówi dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.


64 proc. aktywnych fizycznie Polaków (blisko 21 milionów mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia) przynajmniej raz w miesiącu podejmuje wysiłek nie związany z pracą zawodową uwzględniający m.in. czynności rekreacyjne, takie jak spacery czy jazda na rowerze w celach transportowych.


– Zwiększenie odsetka osób deklarujących aktywność fizyczną jest niewielkie, jednak wynik badania MultiSport Index pozwala przypuszczać, że w zakresie podejmowanej przez Polaków aktywności fizycznej „coś drgnęło” i że jest to początek zmian w dobrym kierunku. Jednocześnie należy pamiętać, że wskaźnik ten uwzględnia aktywność fizyczną podejmowaną minimum raz w miesiącu, a postulowane minimalne dawki aktywności osób dorosłych według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to 150 minut umiarkowanego lub 75 minut intensywnego wysiłku fizycznego na tydzień. Z tej perspektywy wyniki badania nie są już tak optymistycznie dla Polaków – wyjaśnia dr Janusz Dobosz.


Aktywni są przede wszystkim reprezentanci młodego pokolenia od 15 do 24 roku życia (80 proc.), osoby uczące się (90 proc.) lub te z wyższym wykształceniem (78 proc.). Z ruchu chętnie korzystają także Polacy, których miesięczne dochody przekraczają 5 tysięcy złotych (83 proc.) dowiadujemy się z badania aktywności fizycznej Polaków MultiSport Index 2019, które zostało przeprowadzone przez Kantar na zlecenie firmy Benefit Systems, czyli twórcy programu MultiSport.

 

Dla zdrowia, relaksu i sylwetki


– Dziś aktywnych fizycznie Polaków jest o dwa procent więcej, niż przed rokiem. Nawet najmniejszy wzrost aktywności fizycznej powinien cieszyć, bo ruch jest sposobem na poprawę zdrowia i zachowanie dobrej jakości życia. To właśnie zdrowie mobilizuje aż 43 proc. z nas do ćwiczeń i jest obecnie najczęstszym powodem podejmowania aktywności fizycznej – mówi Adam Radzki, Członek Zarządu Benefit Systems. – 21 proc. Polaków ćwiczy głównie w weekendy – to o 5 proc. więcej niż w 2017 r. Warto zauważyć, że ta zmiana zbiega się z wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele. Najchętniej ćwiczymy wieczorami – tę porę na aktywność fizyczną wybiera 35 proc. Polaków.


27 proc. Polaków ćwiczy dla przyjemności i relaksu, a 14 proc. dla poprawy wyglądu i sylwetki – w tych dwóch grupach przeważają osoby przed 30 rokiem życia. Aktywni Polacy najchętniej korzystają z jazdy na rowerze, która w tym roku wyprzedziła cieszące się wieloletnią popularnością bieganie. Kolejnym po biegach sportowym wyborem Polaków są spacery i treningi na siłowni czy w klubie fitness.

Aktywność fizyczna w Polsce i w Europie


Pod względem aktywności fizycznej Polska wciąż pozostaje wyraźnie poniżej europejskiej średniej, która według Eurobarometru 2017 wynosi 71 proc. aktywnych obywateli. Wśród państw członkowskich UE zajmujemy szóstą lokatę od końca, wyprzedzając Portugalię, Maltę, Włochy, Rumunię i Bułgarię, gdzie średni odsetek aktywnych fizycznie osób w tych państwach wynosi 51 proc. Podobny poziom aktywności fizycznej do zanotowanego w Polsce rejestruje się w Grecji i Hiszpanii, a nieco wyższy na Cyprze, w Chorwacji i na Węgrzech (średnia dla tych trzech krajów to 68 proc.). Wciąż daleko nam do liderów tych statystyk. Finlandia, Dania, Holandia i Szwecja notują średni wynik na poziomie 94 proc.


Badanie MultiSport Index zostało przeprowadzone przez Kantar na zlecenie firmy Benefit Systems (twórcy programu MultiSport) w styczniu 2019 r. z uwzględnieniem reprezentatywnej próby 1858 mieszkańców Polski.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

17°C
2.1km/h
1015hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama