reklama
reklama

Newsy

Polska Niepodległa - WYSTAWA


Polska Niepodległa - WYSTAWA
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
ul. Chełmska 21, Warszawa
2019-02-01

Wystawa JAK POWSTAJE FILM? POLSKA NIEPODLEGŁA - HISTORIA W OŻYWIONYCH OBRAZACH opowiada o realizacji filmowego cyklu edukacyjnego POLSKA NIEPODLEGŁA - HISTORIA W OŻYWIONYCH OBRAZACH, wyprodukowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Ekspozycja przedstawia kulisy powstawania serii i odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne.

Na wystawie widzowie mają okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, m.in.: Józefa Piłsudskiego, Emilii Plater, Tadeusza Kościuszki, obejrzeć fotosy i werki z planu filmowego oraz materiały i szkice wykorzystane przy produkcji.

Wystawie towarzyszą również specjalne pokazy VR (ang. virtual reality), które pozwalają widzom przenieść się na plan jednego z filmów z cyklu, z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie.

 SKLEP FILMOWY

Na wystawie znajduje się również SKLEP, w którym można zakupić pamiątki, wydawnictwa DVD oraz książki o tematyce filmowej.

Informacje o dostępnych wydawnictwach DVD Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych znajdziesz TUTAJ.

 LOKALIZACJA i WSTĘP

Wystawa znajduje się w budynku nr 4A na terenie WFDiF. SPRAWDŹ NA MAPIE

Godziny otwarcia: pon-pt, 10:00 - 17:00.

Kontakt: 22 559 33 81

Wstęp na wystawę jest BEZPŁATNY. Nie obowiązują rezerwacje.

 Więcej o cyklu "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach" w mediach społecznościowych:

WFDIF

POLSKA NIEPODLEGŁA

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

O cyklu Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach

Cykl Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach to dziesięć ekranizacji dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Dzięki pracy twórców skupionych wokół Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, na ekranie ożywają m.in. Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.

Każdy z dziesięciu filmów z cyklu wywodzi się z wybitnego dzieła sztuki plastycznej. Wśród pierwowzorów znalazły się m.in. obrazy Wojciecha Kossaka („Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794”, „Olszynka Grochowska” i „Emilia Plater w potyczce pod Szawłami”), Jana Matejki („Rejtan – Upadek Polski”), Jacka Malczewskiego („Wigilia na Syberii”), Maksymiliana Gierymskiego („Patrol powstańczy”), Artura Grottgera („Kucie kos”), Stanisława Masłowskiego („Wiosna roku 1905”), Horacego Verneta („Bitwa pod Somosierrą”) i Stanisława Kaczora-Batowskiego („Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914 r.”).

 W rolach historycznych bohaterów występują m.in. Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Spektakularna scenografia i barwne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając im niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie.

Cykl powstał we współpracy z twórcami skupionymi wokół Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, takimi jak: reżyser i scenarzysta Marek Brodzki, autor zdjęć Arek Tomiak oraz autor scenografii Marek Warszewski.

Prezentowana forma nowoczesnej edukacji jaką jest cykl Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach pozwala w przystępny sposób zapoznać się z ważnymi postaciami z panteonu historii Polski oraz lepiej zrozumieć zagadnienia historyczne, może być pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.

 Producentem cyklu i organizatorem wystawy jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Projekty edukacyjne WFDiF

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych prowadzi szereg działań z zakresu edukacji filmowej. Wśród projektów znajduje się również cieszący się dużą popularnością projekt Plan filmowy dla zwiedzających – pierwsza w Polsce autentyczna przestrzeń pracy filmowców udostępniona do celów edukacyjnych, która w III edycji podzielona jest na dwie części: scenograficzną i kostiumową i prezentuje m.in. fragmenty scenografii najnowszego filmu Marka Koterskiego „7 uczuć” oraz pierwszej części serii Historia w ożywionych obrazach, poświęconej obrazom Jana Matejki.

 Więcej o Planie Filmowym: www.wfdif.pl/pl/plan-filmowy-dla-zwiedzajacych.


reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

21°C
4.6km/h
1008hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org


Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM