reklama
reklama

Stefan Matyjaszkiewicz | Sztuka widzenia

reklama
Stefan Matyjaszkiewicz | Sztuka widzenia
FINA Wałbrzyska 3/5
Kiedy: 2021-04-17
Czas trwania: 16:00
Koszt wstępu: bezpłatne

www.facebook.com/events/500395267795098/ 

Stefan Matyjaszkiewicz jest bohaterem kwietniowej odsłony cyklu  Sztuka widzenia  Był autorem zdjęć do ponad czterdziestu filmów fabularnych i wielu dokumentalnych, m.in. do „Lalki” i „Jak być kochaną” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa (1963), „Struktury kryształu” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego (1969) i „Ewa chce spać” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego (1957). Trzon twórczości Matyjaszkiewicza stanowiły filmy Hasa. Za zdjęcia do „Lalki” Matyjaszkiewicz otrzymał w 1969 roku nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie.

  • Program

Wprowadzenie
Dr hab. Katarzyna Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.
godz. 16:00 | ninateka.pl
Lalka, reż. Wojciech Jerzy Has, 151 min., 1968, Polska
Pierwsza ekranizacja powieści Bolesława Prusa z Mariuszem Dmochowskim jako Stanisławem Wokulskim oraz Beatą Tyszkiewicz wcielającą się w postać Izabeli Łęckiej w rolach głównych. Film nie jest wierną adaptacją książki, lecz swobodną kreacją w oparciu o jej wybrane wątki.
Dzieło Hasa to także filmowy komentarz do wydarzeń Marca ’68. Dzięki dbałości o szczegóły oraz stylowemu obrazowaniu, twórcom filmu udało się odtworzyć niezdrową relację bohaterów, a przede wszystkim rozdarcie wewnętrzne Wokulskiego. Reżyser skupił się na ich psychologicznych odczuciach. W filmie dominuje mroczny symbolizm a turpistyczne zdjęcia Stefana Matyjaszkiewicza budują opowieść o zdolnym i ciekawym świata zamożnym kupcu, którego marzeniem jest zdobycie serca posągowej i pięknej zubożałej arystokratki. Losy bohatera ukazane zostały na tle ówczesnej Warszawy, miasta pełnego kontrastów: nędzy i przepychu. Przy realizacji Lalki zatrudnionych było 350 aktorów, ok. 10 tysięcy statystów i ponad 98 osób obsługi technicznej.
godz. 18:30 | live na profilu FINA Wałbrzyska 3/5

  • Rozmowa z operatorem filmowym Andrzejem Ramlauem, którą poprowadzi dr hab. Katarzyna Taras

Wydarzenie organizowane przez PSC Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

6°C
7.2km/h
1004hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama