reklama
reklama

Z Wiatrem. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze K. K. Baczyńskiego

reklama
Z Wiatrem. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze K. K. Baczyńskiego
Dom Kultury Kadr
Kiedy: 2021-01-22
Czas trwania: 19:00 - 20:30
Koszt wstępu: bezpłatne

www.facebook.com/events/2838819429777948/ 

Niezwykłe wydarzenie w dniu 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku i żołnierza AK poległego w Powstaniu Warszawskim.
2021 - rokiem Krzysztofa Kamilla Baczyńskiego!
"Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego towarzyszą mi przez całe życie - mówi Sławomir Zygmunt. - Zanim jeszcze zacząłem je rozumieć i doceniać, poeta istniał w rodzinnych wspomnieniach - był sąsiadem moich dziadków, jednym z bohaterów opowieści o wojnie i Powstaniu Warszawskim, w którym walczyli i zginęli także członkowie mojej rodziny. Można powiedzieć, że wychowałem się w cieniu legendy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Już kiedy byłem nastolatkiem doceniłem jego niesłychany talent poetycki i wrażliwość. Dziś podziwiam również dojrzałość, mądrość i przenikliwość, która przenika poezję Baczyńskiego. Aż trudno uwierzyć, że te wiersze pisał tak młody chłopak!
Pierwszą muzykę do jego poezji napisałem mając 17 lat – to „Piosenka śnieżna żołnierza”. Śpiewam ją do dziś.
Poezja Baczyńskiego mówi nie tylko o wojnie. Także o przeżyciach młodych patriotów i powstańców broniących z niezwykłą determinacją straconej, jak się wkrótce okazało, sprawy. Dotyczy nie tylko pokolenia Kolumbów. Te wiersze są uniwersalne i aktualne. Jest w nich miłość i zauroczenie. Pokazują, że głębokie, subtelne, ale gorące uczucia rozkwitają nawet w najcięższych czasach. Są silniejsze od śmierci i okrucieństwa. Krzysztof Kamil Baczyński to wojownik, kiedy trzeba walczyć i pełen ciepła, wrażliwości oraz zdumiewającej, jak na dwudziestoparoletniego człowieka, dojrzałości poeta. Z jego życia i poezji można czerpać natchnienie i odwagę do odnajdywania piękna, radości oraz spełnienia w najtrudniejszych nawet czasach.
Uniwersalny jest też język poezji Baczyńskiego. Po przeszło 70 latach brzmi nowocześnie i oryginalnie. Jego wiersze pokazują, że słowa, które wszyscy znamy użyte z wyobraźnią, świadomie i precyzyjnie tworzą niezwykłe i poruszające obrazy. Pomagają nazwać i pokazać innym złożone przeżycia i emocje. Bo przecież każdy doświadcza życia inaczej. Wojna może zalać wściekłością i rozpaczą. Albo zbudować poczucie obowiązku i pokory wobec historii, która w dużym stopniu determinuje nasz los, wzmocnić poczucie słuszności wartości, przy których obstajemy i nadzieję, że nasze poświęcenie nie pójdzie na marne. Taki był właśnie Krzysztof Kamil Baczyński."
WYSTĄPIĄ:
Sławomir Zygmunt śpiew, gitary, harmonijka ustna
Warszawiak z Czerniakowa, odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest muzykiem, dziennikarzem, pisarzem i producentem, w przeszłości związanym ze słynnym klubem Hybrydy. Nagrał dziesięć solowych płyt z piosenkami, a jego utwory znalazły się także na kilku składankach z piosenką poetycką. Jest autorem książek ("Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki", „Spotkania z…”oraz powieści "Anna oraz inne klubowe opowiastki", której akcja rozgrywa się w klubie Hybrydy. Komponuje także muzykę do filmów dokumentalnych (m.in. "Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej").
oraz
Krzysztof Domański gitara akustyczna
Adam Mazurek klarnet i flet
PROGRAM KONCERTU:
Hymn wieczorów miejskich
Mazowsze
Pragnienia
Z wiatrem
Maszeruje pluton
Biała magia
Źródło
Dom poety
Piosenka śnieżna żołnierza
O Barbaro
Tych miłości
Kołysanka
Kolęda
Westchnienie
Bez imienia
Elegia o chłopcu polskim
Na oceanachreklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-1°C
4.12km/h
1020hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama