reklama
reklama

Piszę do ciebie, kochanie

reklama
Piszę do ciebie, kochanie
FINA Wałbrzyska 3/5
Kiedy: 2021-01-13
Czas trwania: 19:00 - 22:00
Koszt wstępu: bezpłatne

www.facebook.com/events/159972925489370/ 

Dzięki dokumentom „Piszę do ciebie, kochanie” w reżyserii Magdaleny Szymków oraz „Usłyszcie mój krzyk” i „Jeden dzień w PRL” w reżyserii Macieja Drygasa, spojrzymy na historię PRL przez pryzmat dramatycznych losów zwykłych ludzi.
Filmy dostępne będą na stronie ninateka.pl, a rozmowa live na profilu FINA Wałbrzyska 3/5.
 Program
 godz. 19:00 | TERAZ | ninateka.pl

  •  Piszę do ciebie, kochanie, reż. Magdalena Szymków, 2018, 27 minut

1968 rok. Sopocka plaża, dziewczyny w bikini, międzynarodowy festiwal piosenki i… czołgi wjeżdżające na ulice okupowanej Pragi. Zrealizowany w konwencji found footage dokument, zbudowany jest na archiwaliach i raportach Służby Bezpieczeństwa. To opowieść o tym, jak historia splata się z losami zwykłych ludzi: dziewczyna wychodzi za mąż za chłopaka, który w podróż poślubną jedzie na wojnę – wysłany do Czechosłowacji jako przedstawiciel wojsk Układu Warszawskiego. To patchworkowy obraz przeszłości, dzięki zabiegom montażowym podkreślający absurdy totalitarnego kraju, którego obywatele w tym samym czasie najeżdżają sąsiadów, drukują ulotki potępiające inwazję i tańczą twista.
 godz. 19:30 | Live na profilu FINA Wałbrzyska 3/5
Spotkanie z reżyserami: Magdaleną Szymków i Maciejem Drygasem, poprowadzi Kaja Klimek.
 godz. 20:20 | WTEDY | ninateka.pl

  •  Usłyszcie mój krzyk, 1991, reż. Maciej Drygas, 46 minut

Ryszard Siwiec, urzędnik z Przemyśla, we wrześniu 1968 roku, podczas uroczystości dożynkowych na stadionie X-lecia w Warszawie, na oczach wielotysięcznego tłumu, oblał się benzyną i podpalił. Był to znak protestu przeciwko komunistycznemu reżimowi i wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. „Jako przyczynę śmierci podano wypadek” – widnieje w aktach sprawy. Po ponad 20 latach Maciej Drygas podjął próbę pokazania, jakim Siwiec był człowiekiem, co nim kierowało przy podejmowaniu tak rozpaczliwej decyzji i dlaczego tak straszny akt cierpienia przeszedł bez echa.

  • Jeden dzień w PRL, 2005, reż. Maciej Drygas, 58 minut

„Tego dnia nie zdarzyło się w PRL nic szczególnego. Prognoza pogody przewidywała zachmurzenie umiarkowane. Ponad 1600 obywateli przyszło na świat, około 600 zmarło. Dzień jak co dzień” – tak zaczyna się dokument Macieja Drygasa. Reżyser pokazuje 27 września 1962 roku, posługując się wyłącznie archiwami. Obserwujemy i wsłuchujemy się w wywiady i ogłoszenia z gazet, meldunki policyjne, donosy, protokoły z kontroli, listy z wojska i do więzenia czy pokazy mody. Z tych materiałów, przedstawionych bez żadnego komentarza, wyłania się obraz Polski tamtego czasu.
Filmy dostępne bezpłatne na stronie ninateka.pl
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Teraz-wtedy. Polska Szkoła Dokumentureklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

5°C
5.66km/h
999hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama