reklama
reklama

Krótka piłka. Wiersze Anny Piwkowskiej

reklama
Krótka piłka. Wiersze Anny Piwkowskiej
Big Book Cafe
ul. J.Dąbrowskiego 81, Warszawa
Kiedy: 2019-12-06
Czas trwania: 19:00 - 21:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Anna Piwkowska nagradzana poetka, eseistka, autorka książek biograficznych o Achmatowej i Cwietajewej w Big Book Cafe przeczyta wiersze z najnowszego tomu „Między monsunami” oraz te opublikowane w zbiorze „Wyspa Nieborów”. O twórczości, greckich wyspach i mitach porozmawia z Zofią Jabłonowką-Ratajską.

Partnerem wieczoru jest: SIW Znak.

Podczas wieczoru można będzie kupić oba tomiki oraz zdobyć autograf poetki.

O POEZJI ANNY PIWKOWSKIEJ:
Świat przedstawiony w „Między monsunami“ to świat zagrożony poczuciem nieuchronnej utraty. „Opowiedz mi o śmierci zamiast o miłości” – prosi bohaterka jednego z wierszy Anny Piwkowskiej. Odchodzą więc zwierzęta, zamierają przyjaźnie, z życia znikają najbliżsi.

Ale nie jest to powód do rozpaczy, w życiu nie ma miejsca na pustkę. Natura – która jest życiem – wypełnia luki, które powstały po tym, co się skończyło, umarło. Jest wiecznym ruchem, obiegiem materii, cyrkulacją ducha. Przemijanie – choć nieuniknione – nie jest związane z brakiem. Wręcz przeciwnie, dzięki niemu pojawia się to, co nowe. Nieuchronność tego procesu daje pewność, ofiarowuje oparcie w sytuacji nagłej zmiany, a nawet – pozwala odnaleźć ukojenie.

Ubrane w oryginalną formę piękne historie opowiedziane przez Piwkowską hipnotyzują czytelnika bogactwem emocji oraz wrażliwością na piękno i delikatność świata, który nas otacza.

„Wyspa Nieborów“ to wybór najważniejszych wierszy pisanych w latach 1990–2015. Tytuł trafnie odsyła do miejsc ważnych w życiu i twórczości poetki – jej „drugiego domu” w Nieborowie, gdzie od dzieciństwa spędza każdą wolną chwilę, i wysp greckich – przede wszystkim Krety – dokąd często podróżuje i gdzie powstało wiele jej wierszy.

Poezja Anny Piwowskiej zadomowiona jest w kulturze śródziemnomorskiej, postaci z mitologii greckiej stają się współczesnymi uchodźcami, koczują w przejściach podziemnych i korytarzach metra. Zmysłowe, pełne namiętności i zarazem metafizyczne wiersze, ujęte często w kunsztowną, klasycyzującą formę traktowaną w sposób odkrywczy i nowoczesny, stanowią jedno z najciekawszych zjawisk we współczesnej poezji polskiej.

O AUTORCE:
Anna Piwkowska, poetka i eseistka, jest autorką dziesięciu tomów wierszy nagrodzonych m.in. Nagrodą Literacką m.st.Warszawy (Farbiarka, 2009) i wyróżnieniem Fundacji im. Kościelskich (Po, 2002). Za twórczość poetycką została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Georga Trakla (1995), a za prozatorską – nagrodą IBBY (za powieść dla młodzieży Franciszka, 2014). Jest autorką powieści Ślad łyżwy oraz trzech książek eseistycznych o rosyjskich poetkach: Achmatowa, czyli kobieta, 2003; Achmatowa, czyli Rosja, 2015 oraz Wyklęta. Poezja i miłość Mariny Cwietajewej, 2017. Obecnie pracuje nad książką o Beacie Obertyńskiej. Ostatnio opublikowała wybór wierszy Wyspa Nieborów (Znak, 2016). Przez wiele lat współpracowała z „Zeszytami Literackimi” i „Nowymi Książkami”. Wiersze poetki były tłumaczone m.in. na język angielski, włoski, rosyjski, niemiecki, hiszpański, kataloński, słoweński i hebrajski. Jest członkinią polskiego PEN Clubu.

*

BIG BOOK CAFE
UL. DĄBROWSKIEGO 81
WARSZAWA

PIĄTEK (6.12), GODZ. 19
WSTĘP WOLNY
ZAPRASZAMY! reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

2°C
1.5km/h
1026hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama