reklama

Język inkluzywny - z cyklu "To są nasze sprawy"

reklama
Język inkluzywny - z cyklu
Służewski Dom Kultury
ul. Bacha 15, Warszawa
Kiedy: 2023-12-06
Czas trwania: 18:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Dlaczego „chirurżka” nie chce nam przejść przez gardło, „gościni” denerwuje, a „osoba uczniowska” śmieszy? Przetaczające się przez Europę dyskusje o języku, feminatywach, mowie neutralnej i inkluzywnej zmuszają nas do stawiania pytań nie tylko o to, jak mówimy, ale również, a może przede wszystkim – jak zmienia się świat, w którym żyjemy. Porozmawiamy zatem nie tylko o zastępowaniu końcówek znakami graficznymi, „osobach nauczycielskich”, kierowczyniach, formach neutralnych i „słowach zakazanych”, ale również o tym wszystkim, co w tych kontekstach z językiem się wiąże – kolonializmie, seksizmie, rasizmie, dyskryminacji.

O cyklu:
co miesiąc z ekspertkami i ekspertami z różnych dziedzin pochylimy się nad innym wycinkiem rzeczywistości – by go krytycznie omówić, ale też poszukać rozwiązań i... spokoju. Bo to, co nieznane często wzbudza w nas lęk i niepokój. Postaramy się je trochę rozwiać.
W ramach cyklu zastanowimy się między innymi, z czego wynika kryzys zdrowia psychicznego i jak go okiełznać; czy nasza planeta naprawdę umiera i co ma z tym wspólnego greenwashing; po co nam język inkluzywny, czyli czy naprawdę potrzebujemy chirurżki i psycholożki; czy wojna w Ukrainie (i każda inna!) jest „nasza”; po co pracujemy i jak to robić, żeby nie tracić życia (i nerwów); o co chodzi ze sztuczną inteligencją i jak mądrze z niej korzystać.

Prowadzenie: Alicja Cembrowska – dziennikarka, reporterka. Od ponad roku freelancerka, pisząca m.in. dla Onetu, Forbes, Rocket Space, Hello Zdrowie, Business Insider, Interii. Do 2022 roku związana z redakcją naTemat i Mamadu. Wcześniej recenzentka teatralna. Najchętniej pisze o kulturze i tematach społecznych.

sala widowiskowa / wstęp wolny  reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

23°C
4.12km/h
1002hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama