reklama

"Po nitce do serca" - z cyklu "Od stóp do głów"

reklama
Służewski Dom Kultury
ul. Bacha 15, Warszawa
Kiedy: 2023-11-21
Czas trwania: 18:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Nowy cykl wykładów Moniki Przypkowskiej, autorki zeszłorocznego cyklu wykładów Moda i Sztuka.

Serce od wieków uchodzi za lokum naszych najskrytszych uczuć i emocji. W starożytności bywało przeszyte strzałą dowcipnego amora, a w średniowiecznych Pietach strzałą cierpienia. Dzisiaj, zjadane przez konsumpcjonistyczną popkulturę bywa najczęściej wyeksploatowanym do granic możliwości walentynkowo-różowym gadżetem.

Mimo to, sztuka współczesna próbuje wizerunek serca przechwycić dla siebie, ukazując je stricte jako biologiczny organ lub metaforę zmysłowych uniesień. Połączone niezliczoną liczbą niteczek krwioobiegu z każdą najmniejszą nawet komórką ludzkiego ciała pozostaje zaskakująco pojemnym nośnikiem narracji o człowieku.

O cyklu:
większość europejskich religii i filozofii starało się za wszelką cenę oderwać myśl człowieka od jego ciała. Przekonanie, że jest ono inspiracją i narzędziem grzechu skazywało w kolejnych epokach różne jego części na swoisty ostracyzm czy też drastyczne praktyki modowe. Ukrywane i cenzurowane było jednak mimo wszystko najbardziej niepodważalnym dowodem ludzkiego istnienia. Zbliżający się technologiczny przełom, gdy – jak wieszczą futurolodzy – jaźń po śmierci ciała przenosić się będzie w sferę cyfrowego bytu, niech będzie zachętą, by na chwilę przed spełnieniem tej wizji przyjrzeć się z czułością ludzkim stopom, sercom czy twarzom. Ubrane w znaczenia i narracje są bohaterami sztuki dawnej i współczesnej i wiele nam o nas samych mówią.

Prowadzenie:
Monika Przypkowska – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1996 roku współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie prowadząc lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży z zakresu historii sztuki, kultury i mody, wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Pracuje w dziale Edukacji
w Zamku, współpracuje także z innymi instytucjami zajmującymi się edukacją artystyczną: Muzeum Narodowym w Warszawie, Dziecięcą i Młodzieżową Akademią Artystyczną, Mazowieckim Uniwersytetem III Wieku, Ursynowskim Uniwersytetem III Wieku, Studiem Sztuki, Zespołem Szkół Poligraficznych. Od początku 2022 roku współpracuje z „Radiem z Qlturą” gdzie nadawana jest jej autorska audycja „Sztukomodnie”. Wcześniej zawodowo związana była także z modą jako redaktorka, stylistka i producentka sesji zdjęciowych w takich pismach jak „Avanti”, „Jestem”, „Claudia”, „Moda Top”.

offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
online: transmisja na profilu SDK na Facebooku / wiek: 15+  reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

23°C
4.12km/h
1002hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama