reklama

“Animacja komentarzem do rzeczywistości w perspektywie studentów” / spotkanie

reklama
“Animacja komentarzem do rzeczywistości w perspektywie studentów” / spotkanie
Służewski Dom Kultury
Jana Sebastiana Bacha 15, Warszawa
Kiedy: 2022-12-10
Czas trwania: 13:00
Koszt wstępu: bezpłatnie

sala widowiskowa
wstęp wolny
transmisja na profilu SDK na Facebook'u
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Plakaty filmowe studentów UAP / wystawa w Galerii SDK “Przy Kozach”

Spotkanie z prof. dr hab. Jackiem Adamczakiem oraz pokaz etiud filmowych studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Magdaleny Abakanowicz.
„Animacja komentarzem otaczającej rzeczywistości" to tytuł seansu, na który złożą się etiudy studentów kierunku Animacja, prowadzonego na Wydziale Animacji i Intermediów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Studenci wielokrotnie w swoich realizacjach podejmują wyzwania, aby za pomocą języka animacji odnieść się do rzeczywistych wydarzeń bądź szerszej problematyki społecznej, ekologicznej czy egzystencjalnej. Język animacji operując metaforą i syntetycznym charakterem obrazowania, potrafi celnie opisać zjawiska, których codziennie jesteśmy świadkami. Te zjawiska i zdarzenia, wzbudzają w nas coraz częściej irytację oraz złość. Niektórych zjawisk, w gonitwie dnia codziennego, nie zauważamy w ogóle i dopiero artystyczny komentarz wzbudza w nas refleksję, a nierzadko tak potrzebny uśmiech.
Pokaz filmowy uzupełni komentarz prof. Jacka Adamczaka połączony z prezentacją pt. „Etap projektowy filmu animowanego". Autor przedstawi swoje unikatowe materiały powstałe w procesie przygotowania jego animowanych filmów do produkcji. Etap projektowy, to podejmowanie przez twórcę kluczowych decyzji artystycznych i warsztatowych. Prezentacja ukaże wielopłaszczyznowe i interesujące aspekty procesu twórczego realizatora filmu animowanego.

Jacek Adamczak
Ur. w 1955 r. w Poznaniu. Reżyser, grafik, animator, scenarzysta. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Profesor sztuk plastycznych.
Kierownik I Pracowni Animacji na Wydziale Animacji i Intermediów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Prodziekan Wydziału Komunikacji Multimedialnej (2003-2008), prorektor ds. studenckich (2008-2016).
Realizator autorskich filmów animowanych współpracujący od 1982 r. zTV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. Specjalizuje się w różnorodnych technikach animacji rysunkowej. Twórczość skierowana głównie do młodego odbiorcy. W dorobku artystycznym znajdują się między innymi realizacje z cyklu filmów do muzyki klasycznej jak „Eine kleine Nachtmusik", ekranizacje bajek Leszka Kołakowskiego „Jak szukaliśmy Lailonii" i „O wielkim wstydzie" czy tytuły zawarte w antologii Baśni i bajek polskich. Laureat nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i zagranicznych. Uhonorowany w 2008 r. Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz „Platynowymi Koziołkami" za całokształt twórczości filmowej podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Młodego Widza „Ale Kino" w Poznaniu w 2016 r.reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-3°C
3.6km/h
1033hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama