reklama
reklama

UWAGA: PREMIERA! WARIANT LA PLATA. Spotkanie z autorem powieści Pawłem Koziołem

reklama
UWAGA: PREMIERA! WARIANT LA PLATA. Spotkanie z autorem powieści Pawłem Koziołem
Big Book Cafe
Jarosława Dąbrowskiego 81, Warszawa
Kiedy: 2022-11-25
Czas trwania: 19:00 – 20:30
Koszt wstępu: Bezpłatne

O burzliwej wojennej historii i losach polskiej drużyny szachowej, która w sierpniu 1939 roku popłynęła na turniej do Buenos Aires rozmawiają:
PAWEŁ KOZIOŁ – autor opartej na faktach powieści „Wariant la Plata”,
MARIUSZ CZUBAJ oraz ALEKSANDRA SEKUŁA.

25 listopada, piątek, godz. 19.00
Przyjdź do BIG BOOK CAFE osobiście, wstęp wolny.
Wydarzenie bez transmisji.
Zapraszamy osobiście!
Paweł Kozioł – poeta, pisarz i krytyk literacki, jest także graczem w szachy, brał nawet udział w Drużynowych Mistrzostwach Polski, choć – jak podkreśla – daleko mu do poziomu bohaterów książki „Wariant la Plata”. Wszystko to pozwala mu pisać o nich z pewnym zrozumieniem. Fabuła jego powieści luźno opiera się na losach polskiej drużyny szachowej, która w sierpniu 1939 roku popłynęła na turniej do Buenos Aires.
Paweł Łyżwiński w „Dwutygodniku” napisał: „Mamy tu wszystko, czego można chcieć od porządnej szachowej opowieści: wielką historię w tle, świetnie sportretowaną epokę i atmosferę turnieju, ciekawych i wyrazistych bohaterów, cięte i dowcipne dialogi, a także cały repertuar szachowych tropów i anegdot. Eksperyment nie powiódłby się jednak, gdyby „Wariant la Plata” był tylko powieścią o szachach. Największą zaletą tej książki jest to, że Koziołowi udało się przetworzyć historię argentyńskiej olimpiady w opowieść o przewrotności losu, okrucieństwie historii, wielkich kłamstwach i ludzkiej determinacji, która pozwala człowiekowi radzić sobie w najtrudniejszych sytuacjach. Szachy są tu tylko (albo aż) znakomitym tłem, które autor dodatkowo uzupełnia o pomysłowe literackie smaczki (po powieściowym świecie przechadza się np. Borges). I co niezwykle ważne: Kozioł w „Wariancie la Plata” doskonale bawi się szachami, a dzięki temu unika tak charakterystycznego dla szachowych opowieści uwznioślania".Zapraszamy na spotkanie z autorem, w którym gościnnie weźmie udział Mariusz Czubaj. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Sekuła.

Zapraszamy osobiście do Big Book Cafe przy ul. J. Dąbrowskiego 81. Wstęp jest wolny, bez rezerwacji. Wydarzenie nie będzie transmitowana.

O autorze książki:
Paweł Kozioł – poeta, krytyk literacki, z wykształcenia badacz średniowiecznych kronik, z wykonywanego zawodu programista. Autor pięciu książek poetyckich: „Czarne kwiaty dla wszystkich” (2003), „Wpław” (2005), „Uwaga, nie ma takiej fali” (2008), „Metale ciężkie” (2010), „Pogańskie morze” (2018). Wydał też szkice krytycznoliterackie o poezji najnowszej „Przerwane procesy” (2011) oraz zbiór tekstów o średniowiecznych kronikach „Historia i porządek” (2010). Od czasu do czasu pisze dla internetowego kolektywu Laboratorium Empatii.
Eksperymentował z poezją hipertekstową („low fidelity”, 2005), zmiennymi w czasie utworami poetyckimi generowanymi komputerowo („byliny. wiersze zmienne”, 2015), oraz z programami szachowymi naśladującymi styl gry dawnych mistrzów („OpenTal” grający w stylu Michała Tala i przede wszystkim pozwalający na dowolną konfigurację Rodent, w najlepszym momencie 30. program na świecie). Sam zdołał wygrać turniej B Mistrzostw Warszawy (2013) i kilkukrotnie wziąć udział w rozgrywkach II Ligi Drużynowych Mistrzostw Polski.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

0°C
3.09km/h
1002hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama