reklama
reklama

Tragedia Człowieka | "Az ember tragédiája"

reklama
Tragedia Człowieka |
Teatr Druga Strefa
ul. Magazynowa 14A, Warszawa
Kiedy: 2022-09-30
Czas trwania: 19:00 - 21:50
Koszt wstępu: Bezpłatne

Marcell Jankovics „Tragedia Człowieka” | "Az ember tragédiája"

Podstawą do napisania scenariusza filmu był jeden z najsłynniejszych węgierskich dramatów Imre Madácha z 1861 roku, pod tytułem Tragedia Człowieka. Podobnie jak w dziele Madácha, film Jankovicsa tworzy 15 aktów prowadzących widza od pradziejów, po przyszłość. Wraz z szukającymi sensu życia pierwszymi ludźmi, Adamem i Ewą, podróżujemy od stworzenia świata, przez antyczną Grecję i Egipt, trafiamy w sam środek francuskiej rewolucji, widzimy Londyn stawiający czoła przemysłowej przemianie XIX wieku, kończąc wędrówkę w bliżej nieokreślonej wizji przyszłości. W tle rozgrywa się pasjonująca walka Lucyfera o dusze pierwszych ludzi, a wszystko zwieńcza wizualna uczta, ponieważ każdy akt tego arcydzieła wykonany jest z zastosowaniem innego stylu animacji. Wraz z bohaterami filmu podróżujemy w czasie, jesteśmy świadkami historii, a jednocześnie doświadczamy przemian, przez które przeszła węgierska sztuka filmu animowanego.

Prace nad filmem rozpoczęły się w 1988 roku i zostały ukończone po blisko 25 latach, pod koniec roku 2011. Wpływ na tak długi czas produkcji miały problemy z finansowaniem. Zdobywając kolejne środki, uruchamiano prace nad kolejnym aktem filmu, aż do finalnego epizodu. Premierowa prezentacja miała miejsce 27 listopada 2011 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Anilogue.

Jest to jeden z najdłuższych filmów animowanych na świecie.

Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Film pokazywany jest w ramach trwającej wystawy MARCELL JANKOVICS IN MEMORIAM.

Specjalnie podziękowania dla Pani Évy Rubovszky za pomoc przy przygotowaniu wystawy oraz dla Pana Bohdana Zadury za wyrażenie zgody na wykorzystanie jego tłumaczenia dramatu Imre Madacha do wykonania napisów do filmu Tragedia Człowieka.

Kuratorzy wystawy: Attila Horvath, Sylwester Biraga

Współpraca: Katarzyna Kamińska, Karol Popiel

Wystawa jest realizowana przy wsparciu:

Ambasady Węgier w Warszawie w ramach Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej

Instytutu Liszta - Węgierskiego Centrum Kultury

Miasta Stołecznego Warszawy

Wstęp wolny | Film dla widzów 12+

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawyreklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

0°C
3.09km/h
1002hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama