reklama
reklama

Wystawa "Cyrk"

reklama
Wystawa
Królikarnia - Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
ul. Puławska 113a, Warszawa
Kiedy: 2022-10-02
Czas trwania: 10:00 - 18:00
Koszt wstępu: bilety

Wystawa w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie.
Przedstawienia cyrkowe z udziałem treserów dzikich zwierząt, akrobatów i woltyżerów pobudzały wyobraźnię widzów odkąd możemy mówić o narodzinach nowożytnego cyrku, czyli od końca XVIII wieku. Widownia cyrkowa była miejscem prawdziwie egalitarnym. Zasiadali na niej przedstawiciele wszystkich klas społecznych, kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci.
Cyrkiem zafascynowani byli również artyści. Inspirowała ich wolność i przekraczanie ludzkich możliwości, co obserwowali właśnie podczas przedstawień. Dla niektórych z nich był to powrót do beztroskich lat młodości, inni doceniali w formie cyrkowej możliwość ucieczki od formalizmu. Niektórzy artyści utożsamiali się z odrębnością cyrkowców, doceniając ich wyłamywanie się poza istniejące konwencje. Inni zachwycali się ich niemal nadludzką siłą, przeciwstawiającą się siłom natury.
Na wystawie „CYRK” zostanie zaprezentowanych ponad 150 dzieł malarskich, rysunków i grafik o tematyce związanej z tą formą rozrywki. Eksponaty w większości pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Będzie można zobaczyć prace takich artystów, jak m.in. Roman Cieślewicz, Paul Klee, Fernand Léger, Jan Lenica, Leopold Lewicki, Max Liebermann, Jan Młodożeniec, Tymon Niesiołowski, Teresa Pągowska, Pablo Picasso, Henryk Tomaszewski, Witold Wojtkiewicz i Andrzej Wróblewski.
Aktualnym komentarzem do tematyki cyrkowej będą prace współczesnych artystów: Alicji Bielawskiej, Norberta Delmana i Rafała Milacha.
#160latMNW
Wystawa jest jednym z wydarzeń roku jubileuszowego Muzeum Narodowego w Warszawie.
Kuratorka: Katarzyna Szydłowska-Schiller, kustosz w Zbiorach Sztuki Nowoczesnej MNW.
13.05 – 2.10.2022  reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

0°C
3.09km/h
1002hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama