reklama
reklama

Spektakl „Znieważeni” wg Sándora Máraiego

reklama
Spektakl „Znieważeni” wg Sándora Máraiego
Big Book Cafe
ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa
Kiedy: 2021-12-08
Czas trwania: 19:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Wstrząsające wystąpienie samozwańczego ojca narodu. Poczucie kresu kultury i europejskiej wspólnoty. Przenikliwe i boleśnie aktualne arcydzieło węgierskiego mistrza o wzbierającej fali zła i populizmu przed niemal stu laty.
Zapraszamy na spektakl „Znieważeni” według powieści Sándora Máraiego w tłumaczeniu Teresy Worowskiej.
Występuje: DARIUSZ WNUK.
Reżyseria i opracowanie tekstu: PRZEMYSŁAW BLUSZCZ.

8 grudnia, ŚRODA, godz. 19.00
Przyjdź do BIG BOOK CAFE
osobiście, wstęp wolny.
WYDARZENIE DO OBEJRZENIA TYLKO NA MIEJSCU!

To pierwsza prezentacja dla szerokiej publiczności spektaklu na podstawie powieści „Znieważeni”. Spektakl był wcześniej grany jedynie na paru pokazach prywatnych.
Przedstawienie pokażemy cyklu MAŁY TEATR. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Do Big Book Cafe zapraszamy w maseczkach, dbamy o bezpieczeństwo sanitarne.

O KSIĄŻCE:
Powieść „Znieważeni” to czwarta część cyklu „Dzieło Garrenów”, który Sándor Márai uważał za swoje najważniejsze dokonanie. Rozgrywa się w Paryżu na początku lat 30. XX wieku. Péter Garren słucha w radiu przemówienia Hitlera i nie ma wątpliwości: populizm i bunt mas to początek końca europejskiej kultury. Márai z wielką wnikliwością opisuje mechanizmy złowieszczych przemian, ich przejawy na salonach i ulicach Paryża, w polityce i obyczajach.
O SPEKTAKLU:
Z wielowątkowej, grubej powieści twórcy spektaklu wybrali to, co trafi do współczesnego widza. Główny wątek powieści uzmysławia, jak historia może zatoczyć koło. Przemysław Bluszcz i Dariusz Wnuk pokazują też czysto ludzkie zmaganie – powieść Máraiego jest nie tylko błyskotliwą analizą historycznych przemian, ale też poruszającą historią inteligenta, który próbuje radzić sobie ze zmieniającą się rzeczywistością.
– Z pomysłem adaptacji „Znieważonych” zwrócił się do mnie Dariusz Wnuk, bo to książka, która go uwiera – mówi Przemysław Bluszcz. – Bardzo cenię Máraiego, zwłaszcza jego wspaniały, wielotomowy „Dziennik”, ale sagi o rodzinie Garrenów nie znałem. Była dla mnie objawieniem. reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-1°C
9.77km/h
999hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama