reklama
reklama

Czy człowiek może zrozumieć Wszechświat?

reklama
Czy człowiek może zrozumieć Wszechświat?
Big Book Cafe
ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa
Kiedy: 2021-12-09
Czas trwania: 19:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Radio Naukowe i Big Book Cafe zapraszają do udziału w debacie i rozważaniach dużego kalibru!
Czy człowiek może zrozumieć Wszechświat?
To debata, której pomysłodawczynią jest Karolina Głowacka, dziennikarka i twórczymi Radia Naukowego. Jej gośćmi będą świetni naukowcy, a także Wy. Wspólnie poszukamy odpowiedzieć na pytanie wielkiej wagi.
Czwartek, 9.12, godz. 19.00
Dyskutować będą:
dr Barbara Bienias, Pracownia Historii Nauk Ścisłych w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk
dr Paweł Boguszewski, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk
W spotkaniu ożecie uczestniczyć na dwa sposoby.
Zapraszamy osobiście do Big Book Cafe albo przed ekrany - rozmowa będzie transmistowana na żywo w profilach Facebook Big Book Cafe oraz Radia Naukowego, a następnie zostanie udostępniona w kanale You Tube Radia Naukowego.
O CZYM POROZMAWIAMY?
Gatunek jakim jesteśmy, Homo sapiens, ewoluował w konkretnych warunkach. Nasze mózgi są przystosowane do zdobywania pokarmu, unikania drapieżników i rozmnażania się. Są podatne na złudzenia, stereotypy i pułapki w myśleniu.
Te same mózgi zrozumiały działanie budujacych je neuronów, stworzyły wyrafinowane metody matematyczne, opracowały leki i zaprojektowały statki kosmiczne. Te same mózgi zadają wielkie pytania o powstanie i koniec Wszechświata.
Kultura, język, pismo - to potężne narzędzia, które pozwoliły nam budować gmach wiedzy przez kolejne pokolenia. Czy zatem kultura jest w stanie pokonać wszystkie ograniczenia biologii? Czy człowiek, jako wytwór przyrody, może tę przyrodę zrozumieć?

Z KIM SIĘ SPOTYKAMY?
Dr Barbara Bienias jest adiunktem w Instytucie Historii Nauki im. L. i A. Birkenmajerów PAN. Do jej głównych zainteresowań badawczych należą: historia astronomii i astrologii w Anglii w XVI–XVII w., związki między literaturą i nauką, epistemologia w epoce wczesnonowożytnej oraz semiotyka kultury.
Dr Paweł Boguszewski Neurofizjolog, kierownik Pracowni Metod Behawioralnych w Instytucie Nenckiego, ukończył Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest doktorem, specjalizuje się w projektowaniu i analizie danych z badań behawioralnych, zajmuje się także neuronautyką, czyli bada mózg.
Karolina Głowacka, autorka podcastu Radio Naukowe, dziennikarka radia TOK FM, współautorka książek popularnonaukowych. reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-1°C
9.77km/h
999hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama