reklama
reklama

Z ZIMNĄ KRWIĄ. Aktorskie czytanie Trumana Capote w Big Book Cafe

reklama
Z ZIMNĄ KRWIĄ. Aktorskie czytanie Trumana Capote w Big Book Cafe
Big Book Cafe
ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa
Kiedy: 2021-11-25
Czas trwania: 19:00
Koszt wstępu: bezpłatne

W cyklu EVERGREEN, w którym pokazujemy arcydzieła literatury w aktorskich interpretacjach prezentujemy "Z ZIMNĄ KRWIĄ" TRUMANA CAPOTE.
Fragmenty interpretują aktorzy MICHAŁ ŻURAWSKI I SEBASTIAN ŁACH.
Zapraszamy do obecności w Big Book Cafe i zanurzenia się w tej pełnej napięcia opowieści o zbrodni prawdziwej.
Wstęp jest wolny!
Listopad, mieścina w Kansas. Od strzałów prosto w twarz ginie rodzina Clutterów. Brak motywu, wątpliwe poszlaki. Legendarna powieść non-fiction, którą Truman Capote dał wnikliwy obraz amerykańskiej przemocy i otworzył nową erę literatury. Wielki klasyk w interpretacji aktorskiego duetu: Michał Żurawski i Sebastian Łach. Muzyka na żywo: Michał Marecki.
Przyjdź lub obejrzyj on-line!
Transmisja na żywo w kanale Facebook.
Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za udostępnienie tekstu w przekładzie Krzysztofa Filipa Rudolfa.
W historii literatury amerykańskiej „Z zimną krwią” zajmuje miejsce szczególne. To pierwsza książka, w której tak udanie autor opisał prawdziwe zdarzenia językiem fikcji literackiej. Opowiada o morderstwie farmerskiej rodziny z Kansas w 1959 r., oraz o następstwach tego wydarzenia: traumie okolicznych mieszkańców, śledztwie, ujęciu i procesie sprawców. W centrum opowieści stoją dwaj mordercy, Perry Smith i Dick Hickcock. Czytelnik poznaje ich motywacje oraz historię życia – aż do chwili egzekucji zabójców, wykonanej mimo wielu sądowych apelacji w 1965 r.
Wydana rok później książka była największym sukcesem w błyskotliwej karierze Trumana Capote. Zapewniła mu na lata pozycję najsławniejszego pisarza Ameryki, przyniosła fortunę. Ale trwająca wiele lat praca nad „Z zimną krwią” nadwątliła siły twórcze autora „Śniadania u Tiffany’ego”. Do tego stopnia, że już do końca życia nie ukończył żadnej książki. Spekulowano, że przyczyną tego kryzysu było nie tylko zajmowanie się mrocznym tematem, ale też fascynacja i psychiczna zażyłość, która połączyła pisarza z jednym z morderców.
„Z zimna krwią” do dziś poraża siłą – samej historii i pisarskiego talentu Capotego. Sprawdza się i jako kryminał, i jako socjologiczne studium. Zdumiewa precyzją języka, jest zarazem chłodną relacją i opowieścią pełną empatii – dla ofiar i zabójców.
Wszystkie nasze wydarzenia:
https://bigbookcafe.pl/repertuar/
odwiedź naszą księgarnię online:
https://ksiegarnia.bigbookcafe.pl/ reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-4°C
3.6km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama