reklama
reklama

Uwaga: premiera! Już nie chcę być człowiekiem.

reklama
Uwaga: premiera! Już nie chcę być człowiekiem.
Big Book Cafe
ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa
Kiedy: 2021-10-28
Czas trwania: 19:00
Koszt wstępu: bezpłatne

PIETER VAN OS, pisarz niderlandzki, autor książki „Już nie chcę być człowiekiem. Opowieść o przetrwaniu zagłady” w rozmowie z KATARZYNĄ SURMIAK-DOMAŃSKĄ.
O tym, jak urodzona w Warszawie mała Rywka stała się folksdojczką, pokochała Niemca i odnalazła drogę do siebie samej. O paradoksach wojennych biografii oraz cenie płaconej za tajemnice.

28 października, CZWARTEK, godz. 19.00
Przyjdź do BIG BOOK CAFE osobiście
lub oglądaj LIVE na Facebooku
Spotkanie z tłumaczeniem z języka angielskiego.
Partner wydarzenia: Wydawnictwo Poznańskie

O książce niderlandzkiego pisarza polski reporter Kamil Bałuk napisał:
„Poruszająca opowieść o życiu urodzonej w Warszawie Żydówki napisana w zupełnie inny sposób, niż polskie reportaże. W małych ludzkich losach van Os odnalazł wielką historię. Czytelnicy ją pokochali. Za „Już nie chcę być człowiekiem” autor dostał w Holandii dwie najważniejsze nagrody literackie roku: za reportaż i za książkę historyczną – nikomu przedtem się to nie udało.”
Pieter van Os opowiada historię bohaterki, Mali, bez wielkich słów i zbędnego moralizowania. Rodzina fanatycznych nazistów kochała ją jak własną córkę. Ona sama zakochała się w niemieckim inżynierze, który w klapie marynarki nosił przypinkę partii Hitlera. Jako Anni Gmitruk, folksdojczka ze wschodniej Polski, nigdy nie zdradziła, kim była naprawdę: Małą Rywką Kizel, żydowską dziewczyną z ortodoksyjnej rodziny, której bliscy zginęli w warszawskim getcie. Dzięki hartowi ducha, znajomości języka, mieszance szczęścia i uroku Mali udało się uniknąć ich losu. Po wyzwoleniu przez amerykańską armię wróciła na krótko do Polski, by później przez Izrael trafić w końcu do niderlandzkiego Amstelveen.
„Już nie chcę być człowiekiem” to również opowieść o odkrywaniu tożsamości tej wyjątkowej kobiety. Pieter van Os odbył szereg podróży śladami bohaterki, mocno zagłębiając się w powikłane dzieje naszej części Europy. Obszaru z ciągle powracającymi obsesjami na punkcie pochodzenia i charakteru narodowego.
Rozmowę z języka angielskiego będzie tłumaczyła Marta Adamiuk.
Autor będzie podpisywać egzemplarze swojej książki, która w tłumaczeniu Iwony Mączki ukazała się w serii reporterskiej Wydawnictwa Poznańskiego. Książka jest dostępna tutaj: https://bit.ly/30frXfZ

O GOŚCIACH SPOTKANIA:
Pieter van Os – dziennikarz, pisze dla niderlandzkiej prasy. Autor kilku poczytnych książek, za „Liever dier dan mens” otrzymał szereg prestiżowych nagród. Obecnie mieszka w Tiranie w Albanii.

Katarzyna Surmiak-Domańska – reporterka od lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Autorka m.in. opowieści reporterskiej „Mokradełko“, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013. W 2016 roku została ponownie nominowana do Nike za książkę „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość“. Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny „Kieślowski. Zbliżenie“, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Najnowsza książka „Czystka“, to reporterska opowieść o rodzinie autorki, której członkowie zginęli w czasie wojny z rąk ukraińskich nacjonalistów.
Jest przewodniczącą jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

W spotkaniu możecie wziąć udział na dwa sposoby.
Zapraszamy osobiście do Big Book Cafe przy ul. J. Dąbrowskiego 81. Wstęp jest wolny, bez rezerwacji, limit miejsc – 70 os. Obowiązuje dezynfekcja rąk i noszenie maseczki przez cały czas trwania spotkania.
Albo zapraszamy do oglądania transmisji on-line na żywo w naszym kanale Facebook. Po wydarzeniu zapis rozmowy pozostanie na Facebooku, opublikujemy go także w kanale You Tube Big Book Cafe i Festival. reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-4°C
3.6km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama