reklama
reklama

Rakowiecka róg Wiśniowej. Mokotowskie dziady - premiera w realu i online

reklama
Rakowiecka róg Wiśniowej. Mokotowskie dziady - premiera w realu i online
ul. Wiśniowa 46, Warszawa
ul. Wiśniowa 46, Warszawa
Kiedy: 2021-10-27
Czas trwania: 18:00 - 19:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Rakowiecka róg Wiśniowej. Mokotowskie dziady - prapremiera oratorium kamienicznego w realu i online! Czytanie performatywne w wykonaniu autorki Magdaleny Walusiak na podwórzu kamienicy po sąsiedzku z tytułowym budynkiem, na tle ceglanej ściany pamiętającej Międzywojnie.

MIEJSCE

Rakowiecka róg Wiśniowej to miejsce , w którym dziś znajduje się Urząd Dzielnicy Mokotów, a w 20-leciu międzywojennym stała kamienica o adresie Rakowiecka 25.

„To pierwszy warszawski adres mojej rodziny odnaleziony na początku poszukiwań genealogicznych. Miejsce, które od trzech lat fascynuje mnie i wzrusza m.in. dlatego, że mieszkali tu moi pradziadkowie z czwórką dzieci. Oraz kilkudziesięciu innych lokatorów: tramwajarze, rzeźnicy, mechanicy i wyrobnicy, handlarz psów rasowych i handlarz motocykli, nauczycielka literackiego francuskiego i nieszczęśliwa mężatka, która otruła się tuż po ślubie.
Ten adres - Rakowiecka 25, Rakowiecka róg Wiśniowej - z czasem stał się dla mnie symbolem przedwojennej społeczności Starego Mokotowa” – opowiada o swojej fascynacji tym miejscem Magdalena Walusiak, autorka opowieści o międzywojennym mikrokosmosie.
Stąd tytuł „Rakowiecka róg Wiśniowej” dla oratorium kamienicznego Magdaleny Walusiak, czy raczej cyklu ballad gadanych o duchach tego miejsca. Próba symbolicznego odbudowania budynku, który powstał tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, został doszczętnie wypalony w czasie Powstania Warszawskiego i rozebrany tuż po wojnie.

PREMIERA

Premiera ballad będzie miała formę performatywnego czytania z dźwiękowym tłem stworzonym z wypowiedzi dawnych lokatorów kamienicy i opowieści o nich zebranych przez autorkę z wielu różnych źródeł.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo – w sąsiedztwie Rakowieckiej 25. Autorka wystąpi na podwórku kamienicy przy Wiśniowej 46, w ogródku lokalu Bar Wieczorny, który chętnie użyczył tego miejsca, na tle odnowionego niedawno przedwojennego muru, który pamięta czasy lokatorów kamienicy przy Rakowieckiej 25.
Autorka wierzy, że to dopiero początek przygody, że z gadanej stanie się ten zbiór opowieści o miejscu i ludziach, którzy w nim żyli, warszawską opowieścią słowno-muzyczno-taneczną o wielkim mieście, które wciąż uparcie rośnie, mimo upadków, a jego największą siłą są ludzie. Warszawiacy z dziada pradziada i flancowani.

Wydarzenie będzie transmitowane na stronie https://www.facebook.com/Rakowiecka.rog.Wisniowej

podwórze kamienicy przy Wiśniowej 46, jeśli brama będzie zamknięta - proszę pukać do Baru Wieczornego

 reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-4°C
3.6km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama