reklama
reklama

GŁUPIONKA JEZUSOWA

reklama
GŁUPIONKA JEZUSOWA
Teatr Druga Strefa
ul. Magazynowa 14A, Warszawa
Kiedy: 2021-12-10
Czas trwania: 20:00 – 21:35
Koszt wstępu: 70 zł

GŁUPIONKA JEZUSOWA

#moralitet

Moralitet – gatunek dramatyczny o tematyce religijnej, ukształtowany w XIV wieku na północy Europy. Moralitety ukazywały dzieje jednostkowego bohatera, wybierającego pomiędzy złem a dobrem, potępieniem a zbawieniem.

Bohater moralitetu pozbawiony był wszelkich cech jednostkowych, narodowych. Przesłanie miało być uniwersalne, moralitety unikały więc wszelkich konkretów, zarówno w określeniu miejsca akcji, jak i konstrukcji bohatera.

Akcja sztuki rozgrywa się w kościele w małym mieście. Bohaterką dramatu jest Maria, zwana Głupionką. Kobieta uchodzi za osobę głupią, być może upośledzoną umysłową. Głupionka jest pośmiewiskiem małomiasteczkowego środowiska. Kilka lat temu wyszła za mąż za Józka, który zaraz po ślubie zginął w wypadku samochodowym. Od tego czasu Głupionka żyje samotnie, na skaju nędzy. Proboszcz Karpik okazjonalnie zatrudnia ją do sprzątania kościoła. Głupionka twierdzi, że jej wiara się wypaliła i że Bóg ją zbyt mocno doświadczył zabierając jej ukochanego Józka. Pewnego dnia, kiedy Głupionka sprząta kościół, Jezus wiszący dotychczas spokojnie nad ołtarzem budzi się i prosi kobietę, żeby pomogła mu zejść z krzyża...

Autor: Radosław Figura. Reżyseria, scenografia i muzyka: Sylwester Biraga. Występują: Borys Jaźnicki, Aleksandra Kowalczyk, Karol Stępkowski, Maciej Zuchowicz. Współpraca produkcyjna: Małgorzta Dyoniziak, Attila Horvath, Edyta Dominiak. Realizacja techniczna: Eligiusz Baranowski, Michał Cieślak. Plakat: Jan Wawrynkiewicz. Foto: Piotr Leczkowski.

Prapremiera LISTOPAD 2020 | Premiera 25, 26 czerwca 2021

Czas trwania 95 minut.

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawyreklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-1°C
9.77km/h
999hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama