reklama
reklama

Uwaga: premiera! Dziennikarz, który wiedział za dużo.

reklama
Uwaga: premiera! Dziennikarz, który wiedział za dużo.
Big Book Cafe
ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa
Kiedy: 2021-09-17
Czas trwania: 20:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Wydarzenie jest częścią Tygodnia Księgarń i Antykwariatów!
Big Book Cafe zaprasza!
O zabójstwie Jarosława Ziętary i jednej z najgłośniejszych spraw kryminalnych III RP, a także o ryzyku, które ponoszą dziennikarze śledczy, mówią:
ŁUKASZ CIEŚLA i JAKUB STACHOWIAK, autorzy książki „Dziennikarz, który wiedział za dużo”.
Pyta WOJCIECH CHMIELARZ, autor kryminałów.
Partner premiery: Wydawnictwo Otwarte.

17 września, PIĄTEK, godz. 20.00
Przyjdź do BIG BOOK CAFE osobiście
lub oglądaj LIVE na Facebooku
Partner wydarzenia: Wydawnictwo Otwarte oraz Tydzień Księgarń i Antykwariatów
O CZYM JEST TA HISTORIA?

Jarosław Ziętara zaginął 1 września 1992 roku. Młody reporter „Gazety Poznańskiej” rozpracowywał poznańskie afery gospodarcze. Dotarł do przekrętów, do których dochodziło w największym polskim holdingu początku transformacji – Elektromisie, założonym przez Mariusza Ś., późniejszego twórcę Biedronki i Żabki. Ziętara kopał zbyt głęboko i poniósł za to najcięższą karę: jak ustaliła prokuratura, został uprowadzony i zamordowany.
Biznesy z lat 90. zamieniły się w gigantyczne spółki, a skazanych za zabicie Ziętary nadal nie ma. I choć wersji wydarzeń jest wiele, żaden z dwóch procesów nie odpowiedział dotąd ostatecznie na pytanie „kto i dlaczego”.
Łukasz Cieśla i Jakub Stachowiak próbują odkryć prawdę o śmierci Jarosława Ziętary. Skąd taka opieszałość policji? Kto pociąga za sznurki i ukrywa sprawców? Jak wysoko postawieni są zleceniodawcy zabójstwa, skoro sprawy nie zdołali rozwiązać nawet śledczy z Archiwum X?
Dziennikarze odkrywają przed nami poznański półświatek lat 90. To wtedy tworzyły się środowiska biznesmenów i układy z władzą. To czasy, kiedy powstała fortuna Jana Kulczyka, a na salonach brylował Aleksander Gawronik, bogaty biznesmen i senator. W nie zawsze uczciwe interesy zaangażowani byli naukowcy z poznańskich uczelni, wzięci prawnicy, ludzie z służb specjalnych, kryminaliści, chłopcy z miasta...
Zbyt często gotowi na zbyt wiele.
Również na zabójstwo dziennikarza, który wiedział za dużo.
Dlaczego Jarosław Ziętara musiał zginąć?
W spotkaniu możecie wziąć udział na dwa sposoby.
Zapraszamy osobiście do Big Book Cafe przy ul. J. Dąbrowskiego 81. Wstęp jest wolny, bez rezerwacji, limit miejsc – 50 os. Obowiązuje dezynfekcja rąk i noszenie maseczki przez cały czas trwania spotkania.
Albo zapraszamy do oglądania transmisji on-line na żywo w naszym kanale Facebook. Po wydarzeniu zapis rozmowy pozostanie na Facebooku, opublikujemy go także w kanale You Tube Big Book Cafe i Festival.
Po spotkaniu autorzy będą podpisywali swoją książkę.

O AUTORACH:
Łukasz Cieśla (na zdjęciu po prawej) – reporter portalu Onet, wcześniej, od 2003 r. do kwietnia 2021 r. dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”. Specjalizuje się w tematyce kryminalnej. Laureat nagrody im. Dariusza Fikusa za „dziennikarstwo najwyższej próby” oraz nagrody tygodnika Angora. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze, w tym za materiał w Superwizjerze TVN o zniknięciu Jarosława Ziętary. Mieszka w Poznaniu. Poza dziennikarstwem jego pasją jest sport, podróże, książki oraz Gruzja.

Jakub Stachowiak (na zdjęciu po lewej) – dziennikarz telewizyjny i prasowy. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku, Polityce, Oko.press. Od 2008 roku w TVN, jest reporterem śledczym w „Superwizjerze”. Siedmiokrotnie nominowany do nagrody „Grand Press” w kategoriach dziennikarstwo śledcze oraz telewizyjne. Laureat tej nagrody w 2011 roku. Nominowany także m.in. do Mediatorów, Nagrody im. Beaty Pawlak, zdobywca tytułu Gold Award 2019 na międzynarodowym festiwalu filmowym i telewizyjnym w Hamburgu.
(Prawie) poznaniak na emigracji w Warszawie. Niespełniony muzyk i zapalony motocyklista. reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

13°C
4.12km/h
1020hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama