reklama
reklama

Po co nam II RP? | Retroteka #1

reklama
Po co nam II RP? | Retroteka #1
FINA Wałbrzyska 3/5
ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa
Kiedy: 2021-09-17
Czas trwania: 11:00 - 20:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Debata zatytułowana „Po co nam II RP?” dotyczyć będzie życia kulturalnego w międzywojennej Polsce oraz strat poniesionych w wyniku II wojny światowej. 17 września, w siedzibie FINA przy Wałbrzyskiej 3/5, odbędą się cztery panele dyskusyjne poświęcone m. in. filmowi, muzyce rozrywkowej i sztukom plastycznym tamtej epoki z udziałem ekspertów zajmujących się tymi dziedzinami.
Zostanie zaprezentowany także film „Niepospolita” oraz telewizyjny spektakl „Imperium” Wojciecha Tomczyka w reż. Roberta Talarczyka o II RP z portretami Melchiora Wańkowicza i Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Wydarzenie inauguruje cykl Retroteka #. Będzie to seria spotkań poświęconych przedwojennemu kinu. Raz w miesiącu będą odbywać się pokazy filmowe, koncerty i inne wydarzenia przybliżające nam tamtą epokę. Nad stroną muzyczną cyklu czuwać będzie Jan Młynarski.

Wszystkie panele dyskusyjne będą transmitowane w serwisie ninateka.pl.
Program

  •  godz. 11:00 „Jaki był dorobek II RP?”

W pierwszej rozmowie, z pisarką Maryną Miklaszewską, filmoznawcą i filozofem kultury dr Mateuszem Wernerem i teatrologiem Rafałem Węgrzyniakiem postaramy się nakreślić panoramę najważniejszych dokonań literatury, filmu i teatru II RP.

  •  godz. 12:35 Pokaz filmu „Niepospolita”
  •  godz. 13:00 Dyskusja „To właśnie był jazz”

W debacie muzycznej „To właśnie był jazz” weźmie udział nie tylko Krzysztof Karpiński, autor książki o jazzie w międzywojennej Polsce czy Tomasz Lerski, historyk kultury, ale także muzycy, Jan Młynarski czy prowadzący rozmowę Andrzej Winiszewski.

  •  godz. 15:00 Dyskusja „Lustro II RP w polskim filmie”

„Lustro II RP w polskim filmie”, rozmowa Mikołaja Mirowskiego z reżyserami i scenarzystami, Januszem Majewskim, Anną Ferens, Maciejem Dancewiczem będzie z kolei próbą odpowiedzi na pytanie jaki obraz dwudziestolecia wyłania się z filmów nakręconych po 1945 roku, m.in. takich jak „Sprawa Gorgonowej” Janusza Majewskiego, „Vabank” Juliusza Machulskiego czy „Magnat” Filipa Bajona. Goście zastanawiać się będą także nad kinowymi adaptacjami najbardziej poczytnych dzieł dwudziestolecia („Trędowata” Heleny Mniszkówny, „Znachor” i „Kariera Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza czy „Zaklęte rewiry” Henryka Worcella).

  •  godz. 17:00 Dyskusja „Design”

Podczas debaty plastycznej „Design” mowa będzie o estetyce jako narzędziu przeprowadzania zmian społecznych i jej roli w dwudziestoleciu. Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, dr Piotr Bernatowicz i prowadzący Miłosz Lodowski opowiedzą m.in. o Światowej Wystawie w Paryżu w 1937 roku, podczas której Polacy zdobyli 20 złotych medali, i o Wielkiej Światowej Wystawie w Nowym Yorku (1939/40), przede wszystkim jednak o istotnych osiągnięciach przedwojennego wzornictwa, architektury i urbanistyki oraz o późniejszym zerwaniu kulturowej ciągłości i skutkach, jakie ponosimy do dziś.

  •  godz. 19:00 Pokaz spektaklu „Imperium” Wojciecha Tomczyka w reż. Roberta Talarczyka (przed projekcją krótka rozmowa z autorem)

 

Wszystkie panele dyskusyjne będą transmitowane w serwisie ninateka.pl.
Ilustracja: widok na wystawę światową w Paryżu w 1937 roku, w centrum widoczny Pawilon Polski, Narodowe Archiwum Cyfrowe, PD
Wstęp wolny reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

18°C
3.09km/h
1009hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama