reklama
reklama

ZEN

reklama
ZEN
Służewski Dom Kultury
ul. Bacha 15, Warszawa
Kiedy: 2021-09-15
Czas trwania: 08:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Zen (jap. 禅)- cicha medytacja wywodzi się z tradycji buddyjskiej. Oznacza uważność, skupienie, samodoskonalenie.
Wystawa fotografii „ZEN” autorstwa Agnieszki Kmieciak i Jacka M. Kozłowskiego jest trzecią częścią cyklu „Tryptyk japoński”.
Zapoczątkowany on został wystawą „Impresje japońskie” a jego kontynuacją była wystawa „Niezmiennie...Japonia”. Obie, od 2019 roku prezentowane były w galeriach sztuki w Warszawie i Gdańsku.
Obecna, premierowa wystawa „Zen” jest dopełnieniem tryptyku i refleksją nad przemijającym czasem, który upłynął od pierwszych wypraw do Japonii przed dwudziestu sześciu laty.
Tematem wystawy jest uważne wspomnienie Japonii w czasie, gdy z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej, wyjazd tam nie jest możliwy.
Oglądamy obrazy ludzi i miejsc pozbawionych zgiełku, wyciszonych, skupionych. Zaglądamy do własnego wnętrza.
Podróżując do Japonii przez wiele lat, mieszkając w japońskich domach, będąc prywatnymi gośćmi w świątyniach zen, autorzy wystawy doświadczali niezwykłej mocy płynącej z praktyki zen, a także uważnej codzienności.
Prezentowane na wystawie fotografie nie są w intencji autorów zapisem odbytych podróży, ale odbiciem wewnętrznych przeżyć.

  •  O autorach:
  •  M. Kozłowski urodzony w Warszawie. Fotografią pasjonuje się od kilkudziesięciu lat.

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku osobiście poznał wielu znanych, polskich artystów fotografów ( m.in. Edwarda Hartwiga, Witolda Dederkę, Andrzeja Strumiłłę, Zofię Nasierowską), którzy wywarli ogromny wpływ i stali się inspiracją do dalszych poszukiwań fotograficznych. Jacek Kozłowski zajmował się wtedy fotografią dokumentalną, zapisując przemijające zdarzenia i ich uczestników. Fotografia stała się dla niego istotnym medium i środkiem przekazu osobistych odczuć i emocji oraz formą twórczego dzielenia się nimi z odbiorcami.
Od 1995 r. odbywa regularne wyprawy do Japonii, udokumentowane licznymi zdjęciami. Podróżuje do wielu krajów na świecie, obserwując ludzi, obyczaje, przyrodę, krajobrazy i architekturę.
Oprócz fotografii podróżniczej i ulicznej tworzy portrety, fotografie sensualne oraz akty. Fotografuje ludzi kultury oraz polityki, jak również tych napotkanych przypadkowo na ulicach w różnych częściach świata.
Od kilku lat mieszka w Gdańsku i jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, Sopockiego Klubu Fotograficznego oraz założycielem Agencji Fotograficznej Elite.

  •  Agnieszka Kmieciak, gdańszczanka z urodzenia i wyboru, miłośniczka fotografii oraz kultury i tradycji Japonii, którą pasjonuje się i odwiedza od 2005 r. Polonistka z wykształcenia, joginka z powołania. Spiritus movens Fuji-san Ośrodka Edukacji Prozdrowotnej w Gdańsku.
  • Wystawa czynna w dniach 15.09 - 03.10.2021 / pon - ndz w godzinach otwarcia SDK / Galeria Przy Kozach

/ wstęp wolny reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

19°C
4.12km/h
1009hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama